36 yıl önce 3 Temmuz günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Bursa Barosu avukatlarından Mehmet Cengiz Göral, ölümünün 36’ncı yıldönümünde Gemlik Adliye Köyü’ndeki mezarı başında anıldı. (06.07.2015)


Bu Haberi

Bu Haberi

TweetleCENGİZ GÖRAL ÖLÜMÜNÜN 36. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI.
BURSA BAROSU BAŞKANI EKREM DEMİRÖZ: “KARARLILIĞIMIZDAN DÖNMEYECEĞİZ.”
CHP İL BAŞKANI ZAFER YILDİZ: “CENGİZ GÖRAL’LA GURUR DUYUYORUZ.”


3 Temmuz 1979’da hain bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Bursa Barosu avukatlarından Mehmet Cengiz Göral, ölüm yıldönümünde Adliye Köyü’ndeki mezarı başında anıldı.

36 yıl önce 3 Temmuz günü silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Bursa Barosu avukatlarından Mehmet Cengiz Göral için Adliye Köyü mezarlığında anma töreni düzenlendi. Törene merhum Cengiz Göral’ın annesi Renginaz Göral, eşi Ayhal Göral, kızı Özgür Sevgi Göral, kardeşi Metin Göral, Bursa Barosu Başkanı Av. Ekrem Demiröz, CHP Bursa İl Başkanı Zafer Yıldız, Çağdaş Hukukçular Derneği temsilcileri, baroya bağlı avukatlar, CHP’liler, Göral’ın yakınları ve sevenleri katıldı. Duygusal anların yaşandığı anma töreninde söz alan Bursa Barosu Başkanı Av. Demiröz, “Hayatlarımıza ya da ölümlerimize anlam kazandıran yaşadığımız ülkenin koşullarıdır. Keşke bu acıların, bu ölümlerin karşılığı şu anda yaşadığımız Türkiye fotoğrafı olmasaydı. Ama en azından burada bulunuşumuz bu amaçla canını yitirmiş bir insanın hala izinde ve anmak için ölüm tarihinde burada oluşumuz bu konudaki kararlılığımızı gösteriyor.
Bundan vazgeçecek değiliz. Cengiz ağabeyimiz bunu duysun, bilsin istiyorum ve rahat uyusun” dedi.

YILDIZ: CENGİZ GÖRAL BİR DEMOKRASİ ŞEHİDİDİR
CHP İl Başkanı Zafer Yıldız ise Cengiz Göral’ın insanlar için yaptıklarıyla birlikte unutulmaz olduğunu dile getirdi. “Ölümünün 36. Yılında bir insan hala anılıyorsa, hala hakkında güzel şeylerden bahsediliyorsa, işte yaşamın anlamı budur” diyen Yıldız şöyle devam etti: “Kendisiyle bugün annesi, eşi ve evlatları gurur duymalı, biz de insanlık olarak onunla gurur duyuyoruz. Kendisinin bir demokrasi şehidi olduğunu biliyoruz. Onun o azmi o mücadelesi hala devam ediyor.”

GÖRAL’IN ANNESİ DUYGULANDIRDI
Önceki Dönem Baro Başkanlarından Av. Yahya Şimşek, M. Cengiz Göral’ın mücadeleci kimliğini anlattı. ÇHD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Atakan Arar da M.Cengiz Göral’dan bayrağı teslim aldıklarını ve mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Göral’ın annesi ‘Ölürken de yaşıyor benim oğlum” sözleri anma töreninde duygusal anlar yaşanmasını sebep oldu.

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23