BASIN AÇIKLAMASI 30.11.2015 - HEDEFLENEN TAHİR ELÇİ'NİN KİŞİLİĞİNDE SAVUNMA MESLEĞİDİR, İNSAN HAKLARI MÜCADELESİDİR, BARIŞ MÜCADELESİDİR… (30.11.2015)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle


BURSA BAROSU BAŞKANI AVUKAT EKREM DEMİRÖZ: HEDEFLENEN TAHİR ELÇİ'NİN KİŞİLİĞİNDE SAVUNMA MESLEĞİDİR, İNSAN HAKLARI MÜCADELESİDİR, BARIŞ MÜCADELESİDİR…

Bursa Barosu Başkanlığı’nca, Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi’nin silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle alakalı olarak düzenlenen basın açıklamasına, Bursa Barosu’na kayıtlı onlarca avukat katıldı.

Bursa Adalet Sarayı önünde yapılan basın açıklamasına, Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz, Bursa Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri ve baroya kayıtlı çok sayıda avukat katıldı.
Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz’ün okuduğu metnin tam hali aşağıdaki gibidir:

“Geçtiğimiz gün Diyarbakır'da, çatışma ortamında zarar gören tarihi dört ayaklı minare için bir basın açıklaması yapan Diyarbakır Barosu Başkanımız, meslektaşımız avukat Tahir Elçi, basın açıklamasının hemen sonrasında haince katledilmiştir. Olayda iki güvenlik görevlisi de şehit olmuştur. Yitip giden üç canımız için acımız büyük. Nereden bakılırsa bakılsın bu bir politik cinayettir, faillerin kimliği ne olursa olsun burada hedeflenen Tahir Elçi'nin kişiliğinde savunma mesleğidir, insan hakları mücadelesidir, barış mücadelesidir.

Diyarbakır Baro başkanımız Tahir Elçi, yıllardır sürdürdüğü barış ve demokrasi mücadelesi ile insan hakları savunuculuğu yapmış ve girdiği davalarda karanlık cinayetlerin ortaya çıkarılmasında büyük bir emek göstermiştir. Yıllardır süren baskılar ve işkence politikalarına karşı Tahir Elçi demokrasinin ve insan hakları mücadelesinin bayrağını taşımıştır. Tahir Elçi'nin katledilmesi işte bu mücadeleye, demokrasi ve insan haklarına yapılmış hain bir saldırıdır.

Bir kaç hafta önce Tahir Elçi'nin söylediği bir söz nedeniyle hakkında terör örgütü üyeliğinden ifadesinin alınması ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesi aslında bu saldırının boyutlarını gözler önüne sermektedir. Tahir Elçi'nin sanki bir çatışma ortamında kalarak kaza kurşunuyla ölmesi yönünde yapılan kirli yayınlara karşı özellikle vurgulamak gerekir ki, gerek olay anındaki görüntüler gerekse Tahir Elçi'nin tutuklamaya varacak bir lince maruz bırakılması karşısında bu saldırı Tahir Elçi'nin susturulmasını hedefleyen bir karanlık organizasyondur.

Ülkemizde son dönemde yaygınlaşan şiddet ortamı, terörize edilmiş saldırılar, habercilik yapan ve halkın haber alma özgürlüğünü savunan gazetecilerin tutuklanması, en ufak bir eleştirinin hemen tutuklama önlemleriyle baskılanması karşısında bizler barış ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Terör başaramayacak barış kazanacak.”

 

 

 

DEĞERLİ BAŞKANIMIZ TAHİR ELÇİ'NİN KATLEDİLMESİNDEN BİR KAÇ DAKİKA ÖNCE YAPTIĞI SON KONUŞMASI

"Yıllar önce Afganistan'da Taliban güçlerinin Buda Heykeli'ni bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet için de izledik. Yine son birkaç yıl içinde IŞİD denilen o barbar grupların Palmira'da, Mısır'da, Ezidi yurdu Şengal'de o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izlerdik. Ve Türkiye toplumu olarak hep şunu derdik, aman bunlar bizden uzak olsun ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. Şu anda içinde bulunduğumuz Diyarbakır'ın tarihi Suriçi bölgesi 9 bin yıllık geçmişe sahip bu alan içerisinde surlar, camiler, kiliseler ve daha başta tarihi yapılar bulunmaktadır. Diyarbakır deyince zihinlerimizde en çok canlanan Diyarbakır ismiyle en çok anılan zihinlerimizde en çok sembolize olan Dört Ayaklı Minare'yi ne yazık ki iki gün önce şuan da gördüğünüz gibi ayağından vurdular. Şunu diyoruz tarihi Dört Ayaklı Minare insanlığa sesleniyor. Beni ayağımdan vurdular ne savaşlar ne felaketler gördüm ama böyle ihanet görmedim diyor bize. Bu tarihi yapı Anadolu'da örneği tek olan bir eserdir. Dünyada bunun bir örneği daha yoktur. Diyarbakır sallanamelere göre, buradaki yazıtlara göre İslam'dan önce inşa edilmiş tahminen bir Çan Kulesi gibi tasarlanmış ancak İslamiyet'ten sonra fetihten sonra Akkakoyunlu hükümdarlığı döneminde Sultan Kasım tarafından hemen yanı başımızda Mutahar Cami inşa edilmiş ve bu güne kadar birçok felaketten sağ kurtulmuştur bu eser."

Biz Diyarbakırlılar olarak, Diyarbakır Barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz. Bu amaçla bugün arkadaşlarımla, Diyarbakır Barosu üyesi arkadaşlarımla ve Diyarbakırlılara birlikte buradayız. Buradan demokratik tepkimizi ifade etmek için buradayız. Bu davranışı tarihe yönelik bu şiddet eylemini tarihe bir değere yönelik bu suikastı saygısızlığı kınıyoruz. Tarihine, tarihsel değerlerine tarihsel mirasına sahip çıkmayan toplumlar doğru ve güvenli bir gelecekte kuramazlar. Bu nedenle tarihimize değerlerimize tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkalım diyoruz."

 

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23