05 MART 2016 TARİHİNDE KOCAELİ - SAKARYA BAROLARININ EV SAHİPLİĞİNDE KOCAELİ'NDE TOPLANAN VE AŞAĞIDA İMZASI OLAN EGE - MARMARA BÖLGELERİ GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ (07.03.2016)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle05 MART 2016 TARİHİNDE KOCAELİ – SAKARYA BAROLARININ EV SAHİPLİĞİNDE KOCAELİ’NDE TOPLANAN VE AŞAĞIDA İMZASI OLAN EGE – MARMARA BÖLGELERİ GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR TOPLANTISI SONUCUNDA AĞAĞIDAKİ HUSUSLARIN KAMUOYUNA AÇIKLANMASI YARARLI GÖRÜLMÜŞTÜR:

  1. Ülkemizin, içinden geçtiği bu sıkıntılı ortamda her zamankinden fazla hukuka, hukuk güvenliğine, birlik ve beraberliğe, huzura, yurtta ve cihanda sulh ilkesine ihtiyacı vardır.
  2. Hukuk devletinde tüm kişi ve kurumların, işlemin temel meşruiyet kaynağı, Anayasa, Anayasa’ya ve hukuka saygı, Türk milleti adına karar veren yargının (bağımsız ve tarafsız olması kaydıyla) kararlarına uyulması ve saygı gösterilmesidir. Bu açıdan; Anayasa’ya ve anayasal bir kurum olan yargı kararlarına en çok saygı göstermesi gereken makam da; 103. madde uyarınca Anayasa’ya ve hukuka uymaya ant içen ve yine 104. maddeye göre  “Anayasa’nın uygulanmasını gözetmekle” görevli ve yükümlü Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Anayasanın 11. maddesine göre Anayasa hükümleri tüm kişi ve kuruluşları, bu arada bu makamı da bağlamaktadır. Bu açıdan yetkili ve sorumlu tüm kişi ve kurumları Anayasa’ya, hukuka, yargı kararlarına saygılı olmaya, yargıya emir vermek, tavsiye ve telkinde bulunmak gibi fiillerden kaçınarak Anayasa’nın 138. maddesine uygun davranmaya davet etmekteyiz. Her kişi ve kurumun meşruiyeti, Anayasa’ya ve hukuka uyduğu oranda mevcuttur.
  3. Hep söyleye geldiğimiz gibi; avukatlar ve baroların pek çok mesleki sorunu olmasına karşın bunların hiçbirisi varlık sebebimiz olan hukuk devleti ve yargı bağımsızlığından önemli değildir. Bununla birlikte; mesleki sorunlarımızın çözümü yönünde kararlı mücadelemizi sürdüreceğimiz gibi, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı mücadelemizden de vazgeçmeyeceğiz. Avukatın sorunu, esasen hak arama özgürlüğünü kullanan yurttaşların sorunudur.
  4. Terör hiçbir sorunun çözüm kaynağı olamayacağı gibi, bununla mücadele, hukuk devletinin ve demokrasinin gereğidir. Bu açıdan; her türlü terörü şiddetle lanetliyoruz. Konum ve sıfatı ne olursa olsun, hiç kimsenin teröre destek vermek, onaylamak, mazur göstermek gibi bir hak ve yetkisi yoktur. Bununla birlikte; her durumda terörle mücadelenin hukuk sınırları içinde yapılmasından asla vazgeçilemez ve hiçbir kamu görevlisinin hukukun dışına çıkmasına izin verilemez. Ayrıca, yurttaşların bu mücadeleden zarar görmemesi için azami dikkat ve özenin gösterilmesi de hukuk devletinin bir gereğidir.
  5. Suçla mücadelede ve her türlü uygulamada basın özgürlüğünün ve kamu yararı doğrultusunda hareket eden “özgür basının”, ifade özgürlüğü ve toplumun bilgilenme hakkının, dolayısıyla demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğu unutulmamalı ve bu husustaki Anayasal kurallara titizlikle uyulmalıdır.
  6. Menfur ve alçakça bir saldırıda yitirdiğimiz, rahmetli Diyarbakır Baro Başkanımız Av. Tahir ELÇİ ile ilgili olarak yürütülen soruşturmanın geldiği aşama, bu hususta kamuoyuna yansıyan bilgiler, etkin bir soruşturma yapılması hususunda bizleri ciddi bir endişeye sevk etmektedir. Her kim olursa olsun, Tahir ELÇİ’nin katledilmesinin fail veya faillerinin bulunması devletin görevi olduğu gibi, hukuk güvenliğinin bir gereğidir.
  7. Tüm bu gelişmeler, ayrılıklardan ziyade ortak aidiyet duygusuna, birlik ve beraberliğe, bağımsız ve tarafsız yargı temelinde hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliğine, toplumsal barışa her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu göstermektedir.            

    Barolar olarak bunun talepçisi, takipçisi, teminatı olmaya devam edeceğiz.

ANKARA BAROSU BAŞKANI
Av. HAKAN CANDURAN

ANTALYA BAROSU BAŞKANI
Av. ALPER TUNGA BACANLI

AYDIN BAROSU BAŞKANI 
Av. GÖKHAN BOZKURT

BALIKESİR BAROSU GENEL SEK.
Av. EROL KAYABAY

BİLECİK BAROSU BAŞKAN YRD.
Av. HASAN ŞAHİN

BURSA BAROSU BAŞKANI
Av. EKREM DEMİRÖZ

ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI
Av. BÜLENT ŞARLAN

DENİZLİ BAROSU BAŞKANI
Av. MÜJDAT İLHAN

EDİRNE BAROSU BAŞKANI
Av. ÖZGÜR YILDIRIM

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI
Av. ÜMİT KOCASAKAL

İZMİR BAROSU BAŞKANI
Av. AYDIN ÖZCAN

KIRKLARELİ BAROSU YNT.KRL.ÜYESİ
Av. EMRAH ARSLAN

KOCAELİ BAROSU BAŞKANI
Av. SERTİF GÖKÇE

KÜTAHYA BAROSU BAŞKANI
Av. AHMET ATAM

MANİSA BAROSU BAŞKANI
Av. ALİ ARSLAN

MUĞLA BAROSU BAŞKANI
Av. CUMHUR UZUN

SAKARYA BAROSU BAŞKANI
Av. ZAFER KAZAN

TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANI
Av. HURİYE ALTAY EROL
                       
UŞAK BAROSU BAŞKANI
Av. BAKİ KANTAR

YALOVA BAROSU BAŞKANI
Av. HAKAN GERGEROĞLU
 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23