8 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Bursa Barosu Olağan Genel Kurulu ve 9 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Seçimin ardından Baro başkanlığa seçilen Av.Gürkan Altun 13 Ekim 2016 Perşembe günü gerçekleştirilen devir teslim töreninde mazbatasını aldı. (14.10.2016)


Bu Haberi

Bu Haberi

TweetleBURSA BAROSU’NDA DEVİR TESLİM YAPILDI…
BARO BAŞKANI ALTUN’A CÜBBESİNİ DEMİRÖZ GİYDİRDİ…
BURSA BAROSU BAŞKANI AVUKAT GÜRKAN ALTUN: CÜBBENİN ONURU HEPİMİZİN ONURUDUR


Bursa Barosu’nda 8-9 Ekim günü gerçekleştirilen Genel Kurul’un ardından seçilen Avukat Gürkan Altun ve ekibi görevi devraldı. Devir-teslim töreninde konuşan Altun, “Öncelikli hedefimiz mesleği korumak. Mesleği korumazsak, meslektaşımızı koruyamayız. Cübbenin onuru hepimizin onurudur” dedi.

Yapılan devir teslim töreniyle, Bursa Barosu’nun yeni Başkanı Avukat Gürkan Altun ile Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Denetleme Kurulu Üyeleri ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Delegeleri, yeni görevlerine başladı.

Baro’nun yeni yönetimi, devir teslim töreni öncesi Heykel’deki Atatürk Anıtı’na çelen sunarak, Saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Çok sayıda avukatın da hazır bulunduğu çelenk sunma töreninin ardından Baro Evi’ne geçildi.
Buradaki devir teslim töreninde Bursa Barosu’nun yeni Başkanı Avukat Gürkan Altun, mazbatasını Divan Başkanı Avukat Ekrem Tekin’in elinden aldı. Törende ayrıca cübbe değişimi de yapıldı. Cübbe değişiminde Gürkan Altun’a cübbesini, Bursa Barosu’nun önceki dönem Başkanı Avukat Ekrem Demiröz takdim etti.

Bursa Barosu’ndaki seçim yarışında aday olan Avukat Şerafettin Yavuz’un da hazır bulunduğu törende konuşan Baro Başkanı Gürkan Altun, seçim öncesinde ve seçim döneminde kendisine destek veren herkese teşekkür etti. Altun, farklılıkları olan ama birlikte çalışma kültürü de bulunan Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Denetleme Kurulu ve Türkiye Barolar Birliği Delegeleri üyelerinden oluşan bir liste ile seçime gittiklerini ve galip geldiklerini söyledi.

--- Bursa Barosu 107 yıldır kentin ve kentlinin savunucusu---
Altun sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz Bursa Barosu olarak kuruluşundan bugüne 107 yıldır Bursa’nın kanaat önderi olan, kentin ve kentlinin hukukunu savunan bir baroyuz. Meslektaşlarımızın hakkını korumaktan öte bütün yurttaşlarımızın sorumluluğu üzerimizde. Bu çerçevede STK’larla, sendikalarla, akademik odalarla çok yoğun çalışma ve işbirliği içindeyiz. Bu kapsamda biz, aramızda olacak arkadaşlarımızın STK tecrübesinin olmasına, hukuk derneklerinde ve baro komisyonlarında aktif görev almış arkadaşların yer almasını arzu ettik. Buna ilişkin de bir yönetim oluşturduk. Çünkü seçildiğimizin hemen ardından görevimizin başlayacağını ve aktif olarak baronun sahada, adliyede, emniyette, tören alanlarında, eylem alanlarında olacağını biliyorduk. Nitekim bunda da yanılmadık. Genel Kurulumuzun ikinci günü 3 meslektaşımız 10 Ekim katliamını anmak için Setbaşı’nda toplantı yapıldığı esnada gözaltına alındı ve dernek başkanımız yaralandı. Biz genel kurul esnasında bu olayla yüz yüze geldik. O anda Bursa Barosu’nun ne kadar büyük bir aile olduğunu gördük, siyasi bakış açısı, hukuk dernekleri, aktif siyaset yaptıkları partiler fark etmeksizin bütün meslektaşlarımız bir direnç gösterdi ve meslektaşlarımıza yapılan muameleyi kabul etmedi. Akabinde biz kesin sonuçlar açıklanmaksızın emniyete gittik. Devamında da Pazartesi günü makam odasına gitmektense emniyete giderek arkadaşlarımızı teslim aldık. Biz böyle bir gündeme uyanacağımızı biliyorduk. Bunun bilinci ile listelerimizi, çalışma kurullarımızı oluşturmuştuk.”

---Pozitif ayrımcılık---
Bursa Barosu’nun 3’te birinin kadınlardan oluştuğunu hatırlatan Gürkan Altun, “Kadınlarımızı kurullarda sayısal olarak da daha doğru bir yere getirelim istedik. Bütün kurullarımızda hiç ayrım gözetmeksizin yüzde 50 kadın kotasına yer verdik. Bütün kurullarımızda 28 üyenin 14’ü kadın oldu.

Şerafettin Yavuz: Baromuzun çalışmalarına katkı vermeye devam edeceğiz.
Baro Başkan adayı Av. Şerafettin Yavuz ise devir teslim töreninde yaptığı konuşmasında, Baronun yeni Başkanı Gürkan Altun ve yeni seçilen yönetim kurulu üyelerine tebriklerini iletti, yeni dönemde de baro çalışmalarına katkı vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Altun, “Cübbenin onuru hepimizin onurudur”
Bundan sonraki süreçte herkesin yardımına ve desteğine ihtiyaçlarının olduğunu belirten Altun, “Birlikte olmazsak başaramayız. Bu hiçbir şekilde tek kişinin veya yönetim kurulunun işi değil. Aynen Pazar günü genel kurulda olduğu gibi direnmeliyiz, meslektaşımızın, mesleğimizin haklarını savunmalıyız. Öncelikli hedefimiz mesleği korumak. Mesleği korumazsak, meslektaşımızı koruyamayız. Cübbenin onuru hepimizin onurudur” diye konuştu.

Gürkan Altun’un konuşmasının ardından törende, önceki dönem Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Denetleme Kurulu Üyeleri ile TBB Delegeleri’ne teşekkür plaketi takdim edildi.

Törenin ardından, genç yönetim temsilcileri ile birlikte ilk yönetim kurulu toplantısına geçen Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu 2016-2018 dönemi çalışmalarına ilişkin görev dağılımını yaptı.

Başkanlık divanının belirlendiği bu ilk toplantıda, Av. Atila Atik Baro Başkan Yardımcısı, Av. Onur Yavuz Baro Genel Sekreteri, Av. Metin Öztosun Sayman olarak seçildi. 
 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23