Türkiye Barolar Birliği Meslekiçi Eğitim çalışmaları kapsamında planlanan Aile Hukuku Mal Rejimleri ve Tasfiye Davaları konulu seminer 22 Ekim 2016 Cumartesi günü Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi Oditoryum salonunda gerçekleştirildi. (25.10.2016)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle
Türkiye Barolar Birliği (TBB), Bursa Barosu işbirliğiyle Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi’nde Mal Rejimleri ve Tasfiye Davaları konulu meslek için eğitim semineri düzenlendi.

Seminerin moderatörlüğünü TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Cumhur Arıkan yaparken İstanbul Kumburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şükran Şipka ve İstanbul Barosu’ndan Av. Ayça Özdoğan seminere eğitimci olarak katıldı. Ocak 2002’de yürürlüğe giren Yeni Medeni Kanun’daki Mal Rejimleri ve Tasfiye Davaları ele alındı. Yeni Medeni Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte eşler arasında yeni bir yasal mal rejimi kabul edildiğini belirten İstanbul Kumburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şükran Şipka “Bunun adına edinilmiş mallara katılma rejimi diyoruz. Evlilik devam ederken eşler kazançlarıyla edindikleri mal kendilerinin. Ancak, evlilik sona ererken bu malın değerinin yarısını eşine ödemekle yükümlüler. Bir de aile konutu diye bir kavram var. Vatandaşlar tarafından pek bilinmiyor. Aile konutu eşlerin birlikte oturdukları konut. O konut kime ait olursa olsun eşlerin muvafakatı olmadan konutu satar ya da ipotek yaptırırsa diğer eş, hükümsüzlük davası açabilir. Benim tavsiyem tüm eşlere aile konutu için tapuya gidip aile şerhi koydursunlar. Çünkü bazen diğer eş konutu satıp eşi ve çocukları mağdur edebiliyor” dedi.

İstanbul Barosu Avukatlarından Ayça Özdoğan ise 2002 yılında yürürlüğe giren Yeni Medeni Kanundaki yasal mal rejiminin tasfiyesi hakkında bilgi verdi. Düzenlemenin İsviçre’den alındığını aktaran Özdoğan, “Kayıtlı ekonomi olduğu için İsviçre’ye daha uygun bir düzenleme. Türkiye’nin koşullarına pek uymuyor. Yargıtay kanunu bize uygun hala getirmeye çalışıyor. Bugün de Türkiye’nin uygulama değişikliklerini ve Türkiye’ye özgü nasıl kararların verileceğini tartışıyoruz” diye konuştu.

Seminerin moderatörlüğünü gerçekleştiren TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Cumhur Arıkan da Bursa Barosu Yönetim Kurulu ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Seminerin sonunda Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun eğitimi gerçekleştiren Av. Cumhur Arıkan,  Prof. Dr. Şükran Şipka ve Av. Ayça Özdoğan’a plaket takdim etti.
 

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23