24’üncü dönem Milletvekili Sinan Oğan, Bursa Barosu tarafından düzenlenen “KHK Gölgesinde Anayasa” panelinde Bursalılarla bir araya geldi. (20.03.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle
 

BURSA BAROSU SİNAN OĞAN’I BURSALILARLA BULUŞTURDU
BURSA BAROSU BAŞKANI GÜRKAN ALTUN: SİZ DE 80 MİLYONUN TEMSİLCİSİ DEĞİLSİNİZ
SİNAN OĞAN: ZERRE KADAR FAYDASI OLACAĞINA İNANSAM ‘EVET’ DERİM.

24’üncü dönem Milletvekili Sinan Oğan, Bursa Barosu tarafından düzenlenen “KHK Gölgesinde Anayasa” panelinde Bursalılarla bir araya geldi.

Plaza 16 Etkinlik ve Kongre Merkezi’ndeki panele Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Bursa Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Barosu’na kayıtlı avukatların yanı sıra çeşitli STK’ların temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Panelin açılışında konuşan ve Bursa Barosu olarak çeşitli mecralarda, çeşitli zamanlarda Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini dile getirdiklerini söyleyen Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, “Malum ülkemiz son günlerde Hollanda’da yaşanan olaylarla sarsıldı. Başbakan’ın deyimiyle ‘Hollanda’nın seçimine ayar verdik’ ve orada bir partinin seçimi kazanmasına, bir diğerinin kaybetmesine yönelik bir çaba ve çalışma içerisine girdik. Peki, iktidar sahipleri Başbakan, Cumhurbaşkanı ya da Hollanda’da yasaları zorlamaya çalışan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı acaba haklı mıydı? İktidar partisinin geçmişe yönelik söylemleri de benzer miydi? Biz benzer olmadığını düşünüyoruz. Bugün Türkiye’de 4 milyon Suriyeli mülteci yaşıyor ve muhtemelen 2019 seçimlerinde tamamı Türk vatandaşı olacak ve en az yarısı seçimde oy kullanacak. Ve günü geldiğinde bu 2 milyon Suriyeli mülteci, açık alanlarda, bugün burada yaptığımız gibi kapalı toplantılarda acaba Suriye bayrağı açarsa veya Esad lehine gösteriler yaparsa, ne olur? Cumhurbaşkanımızın veya Başbakanımızın tavrı ne olur? Muhtemelen hepsini geri gönderir ve ‘gidin politikanızı ülkenizde yapın’ der. Çünkü biz bunun örneğini gördük. Ne zaman gördük? En tazesini ve en acısını 2004 yılında gördük. Annan Planı gündemdeyken, 24 Nisan’da referanduma gidilen yolda Sayın Rauf Denktaş 9 bin sayfalık metnin, Kıbrıslı Türk vatandaşları tarafından anlaşılamayacağını ve bir hata yapılacağını, ülke topraklarının yüzde 10’unun Rumlara peşkeş çekildiğini, yüzde 35 oranında Rum göçmenin Türk tarafına yerleşeceğini ve 40 bin askerin KKTC’den Türkiye’ye geri döneceğini söylüyordu. Bunu Türkiye’de söylüyordu. Ama dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Rauf Denktaş’ı Türkiye’den kovdu ve ‘Türkiye’de siyaset yapamazsın, senin yerin KKTC’ dedi. Bursa Barosu Rauf Denktaş’a ve KKTC vatandaşının davasına sahip çıkma gereği hissetti. 5 Nisan 2004 tarihinde Tayyare Kültür Merkezi’nde büyük bir panel gerçekleştirdik ve Rauf Denktaş, o handikapları bizlerle paylaşmıştı” dedi.

Gürkan Altun: “Mevcut anayasanın yüzde 65’i değişti”
Mevcut anayasanın 17 kez değiştirildiğini hatırlatan Gürkan Altun, “113 maddesi değişikliğe uğradı. Zaten geçici maddeleriyle birlikte 197 maddeden bahsediyoruz. Anayasanın neredeyse yüzde 65’i 1982’den günümüze kadar zaten değiştirilmiş. Eğer müsaade edilseydi 24’üncü dönemde daha fazlası değiştirilecekti” diye konuştu.

“İstenen Cumhurbaşkanlığı Sistemi falan değildir, bu sadece süslemektir” diyen Gürkan Altun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belki de yeni ortaklar bulabilmektir. Yapılmak istenen tamı tamına başkanlık sistemine geçmektir. Zaten geçmişte gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakan, gerek halk huzurunda, gerek televizyonda verdiği beyanatlarda başkanlık rejimine duydukları özlemi dile getirmişlerdir ve eyaletler sorulduğunda da, ‘eyaletler bu işin bir parçası, düşünülebilir’ demişlerdir. Sayın Burhan Kuzu, başkanlık rejimini Meclis’te en çok dillendiren Anayasa hukukçularının başında gelir. Kendisi aynı zamanda benim hocamdır. 1988’de Anayasa Hukuku dersini kendisinden aldık. Yalnız Burhan Kuzu’nun kitaplarında, bugün anlattıklarını okumadık. Bize başka şeyler öğretti ama bugün başka şeyler yapıyor.”

Altun: “Siz de 80 milyonun temsilcisi değilsiniz”
İktidar partisinin hayır diyenleri PKK, İŞİD, FETÖ gibi terör örgütü üyeleriyle yan yana getirmesini de eleştiren Gürkan Altun, “Madem evet ve hayır sizin için bu şekilde bir kamplaşma yaratıyor, madem 35 baro ve Türkiye Barolar Birliği, makamının gereklerini yerine getirmiyor ve hayır diyor, bu tarafsızlığını bozuyor, siz 80 milyonun Cumhurbaşkanı olarak 30 ilde nasıl ve ne hakla evet kampanyası düzenliyorsunuz? Madem biz suç işliyoruz, maden Bursa Barosu’nda 3 bin avukatın temsilcisi biz değiliz, madem Türkiye’de 93 bin avukatın temsilcisi TBB Başkanı değil, o zaman siz de 80 milyonun temsilcisi değilsiniz. Bu ülkede herkes anayasa konuştu. Futbolcular, bankerler, herkes konuştu. Onların hakkı var ama biz hukukçular konuştuğu zaman nedense siyaset yaptığımız söylendi. Biz siyaset yapmıyoruz. Eğer bu ülkeyi korumak, bu ülkede dün olduğu gibi yaşamak siyaset yapmaksa, biz siyaset yapıyoruz. Ama biz hukukun siyasetini yapıyoruz. Olmaz dediğimiz şeylere olur diyemiyoruz maalesef” diye konuştu.

Oğan: “Zerre kadar faydası olacağına inansam ‘evet’ derim”
Gürkan Altun’un ardından konuşan Sinan Oğan, "Vallahi, billahi, tillahi, inansam ki 'Evet'in bu ülkeye zerre kadar faydası olacak, bu ülkeyi canından çok seven bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Zerre kadar faydası olacağını bilsem 'Evet' derim. Ancak 'Evet'in bu ülkeye bir faydası olmayacak" dedi. Referandumdan 'Hayır' çıkacağını iddia eden Oğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu defa Türk milletinin sağduyusu galip gelecek. Türk milleti büyüktür. Öyle bir zamanda sağduyusunu gösterir ki herkesin feleği şaşar. Tam bugün o gündür. Çünkü bugün Türk milletinin geleceğinin oylanacağı gündür. Bugün sadece Anayasa'nın 18 maddesini değil, Türk milletinin bekasını oylayacağız. Türk milletine gelecekte yeniden demokrasiyi özümseyip, Türkiye'yi yeniden dünyaya hükmedecek noktaya getirme veya despotizmin kucağına itme fırsatıdır bu. Saltanat ile Cumhuriyet arasında tercih söz konusu olduğunda Mustafa Kemal Paşa'nın izinden nasıl gittilerse Türk milleti bugün de 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa' diyor. Bugün de cumhuriyetine sahip çıkacak, Cumhuriyetinin değerlerine sahip çıkacak.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da sınır dışı edilmesi nedeniyle bu ülkeyi lanetleyen Sinan Oğan, bir Türk bakanına yapılan muameleyi asla olarak kabul etmediğini vurgularken, "Bu işlem bir Mozambik bakanına dahi yapılmazdı. Polis eşliğinde kapı dışarı ettiler bir Türk bakanını. Peki, bunu bile bile 'Gelmeyin' diyen bir ülkeye bakanını sen neden gönderiyorsun? Bu neyin inadıdır? 1, 2 puan için Türkiye'nin imajını itibarını Hollandalı iki polisin ayağının altına niye veriyorsun? Türk bakanının gitmesinin yasak olduğunu bile bile oraya gönderdiler. Neticede bir mağduriyet beklediler."

Konuşmaların ardından Bursa Barosu Başkanı Avukat Gürkan Altun, Oğan’a günün anısına plaket takdim etti.

 

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23