Bursa Barosu Başkanı Altun: Türkiye’de hakimler var, baro başkanları var! (02.06.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle


 

Bursa Barosu Başkanı Altun: “Türkiye’de hakimler var, baro başkanları var!”

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Adana’nın Aladağ İlçesi’nde geçtiğimiz yıl kasım ayında 11’i kız öğrenci ve bir görevli olmak üzere toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını davasında Bursa Barosu’nun da müdahil olarak kabul edildiğini söyledi. Altun, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nin, doğrudan zarar görmemelerine karşın böylesine önemli bir davada 18 baro ve Türkiye Barolar Birliği’nin müdahilliğini kabul etmesinden ötürü “Türkiye’de hakimler var” dedi.

Bursa Barosu’nun ruhsatname töreninde bu kez bir avukat ruhsat aldı. Törene, Bursa Barosu Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Cumhuriyet Savcısı Necmettin Şahdalaman, Bursa Barosu önceki başkanlarından Av. Yahya Şimşek, geçen seçimin baro başkan adayı Av. Şerafettin Yavuz da katıldı. Baro Başkanı Altun öncelikle, mülkiyeti Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Adli Yardım Merkezi olarak kullanılan Baro Evi’nin yeniden 3 yıllığına Bursa Barosu’na kiralandığını duyurdu.

YOKSUL BABANIN AĞLATAN İFADESİ

Altun daha sonra, Adana’nın Aladağ İlçesi’ndeki yurt yangının duruşmasındaki gözlemlerini anlattı.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında dramatik sahneler yaşandığını söyleyen Altun, sanık yakınlarının acılı ailelere saldırdığını, polisle birlikte orada bulunan baro başkanları olarak kavgayı ayırmaya çalıştıklarını söyledi.

Duruşmada, yoksul babanın yangında çenesi kırılan, yüzü şişmiş haldeki kızını, elindeki kınadan tanıdığını söylemesinin, tüm baro başkanlarının çenesini titrettiğini ifade eden Altun, yoksul ailelerin çocuklarının devletin işaretiyle cemaatlerin eline bırakıldığını görmek açısından Aladağ Davası’nın çok önemli olduğunu vurguladı.

Altun şöyle konuştu:
“Ne yazık ki böylesine dramatik ifadeler verilirken, bir sanık vekili arkadaş, ‘bu alt tarafı taksirli öldürme eylemi. Niye bu kadar uzatıyorsunuz. Bu kadar baro başkanına avukata ne gerek var’ dedi. Maalesef sanık yakınlarından hatta diğer sanık avukatlarından bazılarından alkış tufanı koptu.

Evet Kozan’da hakimler var. Kozan’da baro başkanları var.  Avukatlar var. Ama böyle avukatlar da var.

Bursa’da hukukçular var derken içlerinden birisinin de Alp kardeşimizin olmasını diliyorum” diye konuştu.

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23