Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursaray’da kadınlara öncelikli vagon uygulamasına tepkilere Bursa Barosu da destek verdi. (15.06.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

TweetleSTK’lardan kadınlara öncelikli vagon uygulamasına tepkide Baro da yerini aldı

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursaray’da kadınlara öncelikli vagon uygulamasına tepkilere Bursa Barosu da destek verdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nce organize edilen protesto eylemi, deneme uygulamasının yapıldığı Yıldırım Otosansit İstasyonu’nda başladı. ADD  Bursa Şubesi, Bursa Barosu, Alevi Kültür Derneği, Bursa Kadın Kuruluşları Derneği, Bursa Öncü Kadınlar, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Eğitim-İş Sendikası, Memleket Sevdalıları Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Kuva-yi Milliye Derneği ve Uludağ Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyeleri bu istasyondan trenle Davutdede İstasyonu’na gitti. Kadınlar buradan da Bursa Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü.

Belediye binası önündeki yapılan basın açıklamasında da şöyle denildi:

Son yıllarda kadına yönelik ayrımcılık artmaktadır. Sanki deneme yapar gibi, şimdi de Bursa'da kadınlara ayrı vagon uygulaması getirilmek isteniyor. Bu hareket bu konuda gelecek birçok kısıtlamanın başlangıcıdır. Bunun arkası ayrı vagonu kullanmayan kadınlara yönelik tacizi meşrulaştırıcı, mahalle baskısı yaratması, kadınların metroya binmemesi, belli saatlerde kullanması olarak ortaya çıkacaktır. Bursa Büyükşehir Belediyemizin başlattığı vagon uygulaması kadın erkek ayrımını derinleştirmektir. Kadınları tacizden korumak adına ayrıştırıcı, tecrit edici ayrı taşıtlarda ulaşım yapılmasını uygun bulmak yerine, kadınlarla birlikte ulaşımın medeni ve güvenlik içinde yapılması temin edilmelidir. Bu zihniyetle gerçekten kadınların sorunu çözülemez. Bu anlayışın bir adım olduğunu görüyoruz ve buradan başlayarak kadınların her alanda toplumsal yaşamın dışına itileceğini biliyoruz. Eğer istenen konfor koşullarının sağlanması ise halkın her bireyine eşit bir şekilde insanca ulaşım sağlanmasına çaba gösterilmelidir. Öncelikle Bursamıza yakışmayan vagonların son teknoloji ürünü olan yeni ve konforlu vagonlarla değiştirilip kentimize ve halkımıza yakışır bir şekilde hizmete sokulmasını istiyoruz. Toplu taşıma araçlarının sıklaştırılmasını, gerekirse vagonlara numaratör konularak sıkışık vagonların önüne geçilmesini, toplumun bir kısmına yönelik ayrıcalıklı ulaşım yerine bütün yolcuların konforlu ulaşımı hak ettiğini söylüyor ve düzenlemelerin buna yönelik yapılmasını talep ediyoruz.

Cinsiyet eşitliği özgürlüktür. Cinsiyet eşitliği çağdaşlıktır. Cinsiyet eşitliği gelişimdir. Cinsiyet eşitliği demokrasidir.

Önce kadınlarımızı dişi olarak değil de kişi olarak görmeliyiz.

Atatürk'ün dediği gibi “Kendinize mi güvenemiyorsunuz, kadınların iffetine mi!”

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23