3 Temmuz 1979 tarihinde siyasi cinayete kurban giden Avukat Gazeteci Mehmet Cengiz Göral, ölümünün 38. Yıldönümünde Gemlik’e bağlı Adliye Köyü Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. (04.07.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle
Bursa Barosu’ndan “Cengiz Göral Hukuki Araştırma Ödülü”

3 Temmuz 1979 tarihinde siyasi cinayete kurban giden Avukat Gazeteci Mehmet Cengiz Göral, ölümünün 38. Yıldönümünde Gemlik’e bağlı Adliye Köyü Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, ülke çapında “Cengiz Göral Hukuki Araştırma Ödülü” vereceklerini, çalışmalara başladıklarını ve önümüzdeki yıl 3 Temmuz’dan önce de sonuçlandıracaklarını açıkladı.

Mehmet Cengiz Göral’ın katledilmesinin 38. yıldönümü nedeniyle ilk etkinlik Bursa Adalet Sarayı önünde yapıldı. Ayhal Göral, eşi Cengiz Göral’ın ruhuna adliye bahçesinde lokma döktürdü. Buradaki etkinliğe Bursa Barosu önceki başkanları Ali Arabacı ve Yahya Şimşek de katıldı.

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Yönetim Kurulu Üyesi Yener Poroy, Ayhal Göral ve avukatlar İsmail İşel, Halil Ağırgöl, Kemal Özgür Yetkin, Türker Sarnık ile birlikte Gemlik’in Adliye Köyü’ne gittiler.

Mezarı başındaki anmaya, Mehmet Cengiz Göral’ın akrabaları, sorumlu müdürlük ve yazarlığını yaptığı Gemlik Körfez Gazetesi’nin sahibi Kadri Güler ve yakınları katıldı.
Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Cengiz Göral’ın gazete yazıları ve şiirlerinden oluşan kitabın, kendisinin de görev aldığı dönemde baro yönetimince bastırıldığını hatırlattı. Altun şöyle konuştu:

“İşin acı kısmı şu, Mehmet Cengiz Göral, o dönemin çatışma ortamında, rastgele açılmış bir ateş sonucu öldürülmüş değil. Doğrudan doğruya hedef alınarak öldürülmüş bir isim. Yine sağ tandanslı eylemciler tarafından öldürülmüş birinin yakınlarının vekili olarak dava üstlenmiş ve bu dava esnasında ölüm tehditleri almış. Bu tehditler Bursa Barosu yönetimine de intikal etmiş. 11 Mayıs 1979 tarihinde Bursa Barosu, Emniyet Müdürlüğü’ne yazıyla başvurarak koruma talep etmiş. Koruma talebinden 52 gün sonra da silahlı, kalleşçe bir eylem sonucu vurularak öldürülmüş. Katiller uzun bir araştırmadan sonra bulunmuş, yargı huzuruna çıkarılmış, idamla yargılanıp ömür boyu hapis cezaları almışlar ama 1989 yılında çıkarılan afla tahliye olmuşlar.”

Gürkan Altun, Cengiz Göral cinayetinin faillerinden birinin, kendisinin de yönetimde olduğu bir dönemde avukat olmak üzere Bursa Barosu’na ruhsat başvurusu yaptığını söyledi. Altun şöyle devam etti:

“Memnu hakları iade edilmişti ama sabıka kaydı bize ulaşmasaydı, bu cinayette eli olduğunu bilmemiz mümkün değildi. Sabıka kaydında adam öldürmeden mahkumiyeti görünce araştırma yaptık. Acı bir tesadüftür ki, bu eylemde faillerden biri olduğunu tespit ettik. Bursa Barosu olarak ruhsat talebini reddettik.”

Bursa Barosu Başkanı Altun, bu ülkede artık başka Mehmet Cengiz Görallar ölmemesi için adalet mücadelesi verdiklerini ifade etti. Altun, “Bursa Barosu olarak önümüzdeki yıl Mehmet Cengiz Göral adına hukuki araştırmalar ve gazetecilik ödülü vermeyi planlıyoruz. Eylül ayında üniversitelere, barolara çağrı yapacağız. Oluşturacağımız bir jüri ile değerlendirip, 3 Temmuz’dan önce de bir ödül töreni düzenlemek istiyoruz” dedi. Altun’un bu haberi, Cengiz Göral’ın eşi Ayhal Göral’ı çok mutlu etti.

Ayhal Göral ise 40 yaşına yaklaşan avukat kızı Özgür’ün, babası öldürüldüğünde 2.5 yaşında olduğunu hatırlatarak “Psikiyatriste götürdük Özgür’ü… Psikiyatrist, ‘Özgürcüğüm, babanı arkadan vurdu kötü adam’ dedi. İkibuçuk yaşındaki çocuk, ‘zaten babamı önünden vuramazdı ki, babam çok güçlüydü’ yanıtını verdi” dediğinde gözyaşlarını tutamadı.

Avukat, Gazeteci Mehmet Cengiz Göral’ın sorumlu müdürlük ve yazarlığını yaptığı Gemlik Körfez Gazetesi’nin sahibi Kadri Güler ise “Cengiz’in yazıları doluydu. Yazıları okuduğunuzda 1970’lerin panoramasını görürsünüz. Devamlı gençlere seslenirdi. Birbirinizi öldürmeyin diyordu. Devamlı demokrasiden, özgürlüklerden, adaletten, hukuktan söz ediyordu. Kardeş kavgalarının son bulmasını istiyordu. Çok iyi bir konuşmacıydı. Başarılı bir hukukçuydu. Devrimci gençlerin davalarına giriyor ve başarılı sonuçlar alıyordu” dedi.

Umurbeyli Avukat İsmail İşel de, Nahit Kayabaşı’nın 1980 yılında Cengiz Göral için yazdığı “Sakaldöken Ağıdı” başlıklı şiiri okudu.

Anma törenine katılanlar daha sonra Cengiz Göral’ın mezarına karanfil bıraktı. Ardından da köy kahvesinde lokma ikram edildi. 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23