BASIN AÇIKLAMASI - 13.07.2017 (13.07.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle


BASIN AÇIKLMASI
13 Temmuz 2017

Sevgili meslektaşlarımız, değerli basın mensupları,

Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016 günü “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya ve bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edilmiştir. Gerek Genelkurmay karargahında gerek Akıncı Üssü’nü kullanarak Ankara ve İstanbul’da ağırlıklı olmak üzere yurdumuzun çeşitli yerlerinde sözde “Yurtta Sulh Konseyi” adı altında darbe teşebbüsü gerçekleşmiştir. Bu teşebbüs Kurtuluş Savaşında Gazi Mustafa Kemal’in de yanında yer alanlarının torunları sivil vatandaşlarımız, ordumuz, emniyetimiz ve adliyemiz, TBMM, siyasi partilerimiz ve STK’larımızın da içinde bulunduğu kahraman Türk evlatlarının direnişiyle akamete uğratılmıştır. Bu direniş sırasında 249 şehit verilmiş olup 2000’in üzerinde de yaralımız gazi olmuştur. Şehitlerimize rahmet diliyor ve gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü Laik Demokratik Sosyal HUKUK DEVLETİNİ ortadan kaldırmaya ve yerine kendilerinin belirlediği bir düzen getirmek için bu darbe teşebbüsünü gerçekleştiren sanıkların eylemlerinden, avukatlık yasasında belirtilen HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ koruma görevi olan Baromuz da zarar görmüştür. Bu sebeple darbeye kalkışanlara yönelik olarak Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya suçtan zarar görmesi sebebiyle Bursa Barosu Başkanlığımızca davaya katılma talebiyle müdahil olunmuştur.

BUGÜNÜN YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE
Daha önce de defalarca belirttiğimiz üzere Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Kahraman Türk Milleti tarafından Kurtuluş Savaşı ile kurulan Cumhuriyetimizin, demokrasimizin ve anayasada belirtilen laik demokratik, sosyal hukuk devletimizin ve bölünmez bütünlüğümüzün daima yanında olan Bursa Barosu toplumda hiçbir kimse, hiçbir zümre, hiçbir sınıf ya da grup, doğrudan üstün emretme gücüne sahip olamaz. Toplumda üstün emretme gücünün tek kaynağı ve tek sahibi milletin kendisidir kuralının somut hali olan “EGEMENLİK KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” ilkesine sonuna kadar bağlıdır.

Bu bağlamda ESKİDEN OLDUĞU GİBİ KİMDEN ve HANGİ YOLLARLA VE HANGİ YÖNTEMLE GELİRSE GELSİN HER TÜRLÜ DARBEYE KARŞI OLDUĞUMUZU BİR KERE DAHA TEKRAR EDER, adalet yani onun somut hali olan hukukun üstünlüğüne olan inancımızı ve bağlılığımızı yineleriz.

Bursa Barosu Başkanlığı


 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23