BURSA BAROSU EVSAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN GENİŞLETİLMİŞ MARMARA-EGE BÖLGE BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI 30 EYLÜL 2017 CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (03.10.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

TweetleGENİŞLETİLMİŞ MARMARA VE EGE BÖLGE BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI BURSA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

-BURSA BAROSU BAŞKANI AV. ALTUN: “ÜLKEMİZ VE MESLEĞİMİZ İÇİN LEHTE BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

-TBB BAŞKAN YARDIMCISI AV. ÖZBEK: “HUKUK, DEVLETLERİN KARTVİZİTİ, TOMOGRAFİSİDİR”

Genişletilmiş Marmara ve Ege Baro Başkanları Toplantısı, Bursa Barosu ev sahipliğinde Bursa Crowne Plaza Oteli’nde gerçekleştirildi. Bursa ile birlikte 23 baro başkanının yanı sıra, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek, yönetim kurulu üyeleri Av. Şakir Uzun ve Av. Ekrem Demiröz’ün katıldığı toplantının açılış konuşmasını Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun yaptı. Altun, 3 ay önce Manisa’da gerçekleştirilen toplantıdan bugüne ülkede ve özellikle avukatlık mesleğine yönelik lehte hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

Gürkan Altun, “Bu ülkede hukuka uygun yargı kararlarının çıkmasını bekliyoruz, özlüyoruz. Hukuka uygun yargı kararlarının uygulandığını görmeyi umut ediyoruz. Daha yeni Danıştay, yaz saati uygulamasıyla ilgili iptal kararı verdi. Söz henüz kulaklarda yankısını yitirmemişken siyasi iktidardan yanıt gecikmedi, ‘yaz saati uygulamasına devam’ denildi. Biz bu filmi ilimizde, ülkemizde her gün yaşamaktayız. Bursa Barosu’nca yayınlanan Muktedirlerle Dans: Cargill adlı kitap, 20 yıllık bir hukuk mücadelenin öyküsü… 20 yıllık sürede iktidarlar değişti, siyasi partiler değişti, maalesef yargıya ve kararlarına bakış açısı değişmedi” dedi.

Bursa Barosu Başkanı Altun, 4 Temmuz 2017 tarihinde Gemlik’te uğradığı pompalı tüfekli saldırıda Av. Özgür Aksoy’un şehit edilmesinden sonra başka meslektaşlarına yönelik saldırıları da hatırlatarak, “Son olarak Şanlıurfa Baro Başkanımıza karşı sıradan vatandaşın değil, polislerin uygulamış olduğu şiddeti gördük. Temmuzdan bu yana Bursa’da ikisi pompalı tüfek, biri de de tabancayla olmak üzere 3 silahlı saldırı olayı yaşadık. Birinde meslektaşımızı maalesef kaybettik. Diğerleri yara almadan kurtuldular. Bu süreçte yaşananlarla ilgili yapabileceklerimizi daha net bir şekilde ortaya koymalıyız” diye konuştu.

 

ÖZBEK: HUKUKUNUZ, SİZİ TECAVÜZCÜ COŞKUN GİBİ DE GÖSTERİR, AYHAN IŞIK GİBİ DE…”

Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek de, hukukun, devletlerin, ülkelerin kartviziti, 6:9’luk fotoğrafı ya da tomografisi olduğunu söyledi. Özbek şöyle konuştu:

“Hukuk, ülkeyi Erol Taş gibi de gösterebilir, Tecavüzcü Coşkun gibi de, Nuri Alço gibi de gösterebilir, Ayhan Işık, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit veya şimdikilerden Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ gibi de gösterebilir.

Tabii ki ülkenin ekonomik refahıyla, hukuku arasında genellikle doğru orantı vardır. Ama Türkiye’de hepimizi üzen, politik görüşlerimizin, kişisel tercihlerimizin dışında, çocuklarımızın torunlarımızın geleceği, 80 milyonluk ülkenin saygınlığı ve bekası için bizi endişeye sevk eden tek şey var. Hukuk, mazlumların, haklıların, sıradan insanların savunma kalkanı mı olmalıdır, siyasi iktidarı elinde tutanların saldırı mızrağı mı olmalıdır? Türkiye pratiğinde görünen hangisidir? Bu hepimizin sorunudur. Bu, politik tercihlerimizin dışında bir sorundur. Ülkenin saygınlığı, yurttaşlarımızın hukuk güvenliğiyle ilgili bir sorundur.”

TBB Başkan Yardımcısı Özbek, “Biz Afrika ya da Arap kabilesi değiliz! İşte şu kadar yıllık devlet geleneğimiz var” sözünün sıkça kullanıldığını, siyasilerin de bu söylemi çok sevdiğini belirterek, sözlerini şöyle bağladı:

“Devlet geleneği aynı zamanda hukuk geleneği demektir. Hukuk geçmişinizden utanmamalısınız. Bazı dönemlerde hukuk bir kriko görevi görmüşse, bir saldırı mızrağı ya da beyzbol sopası olarak kullanıldıysa bundan utanırsınız.

‘Biz Erol Taş değiliz, Ayhan Işık’ız, Kenan İmirzalıoğlu’yuz’ deseniz de gülerler size. Devlet dili ciddi bir dildir. Buradaki tonalite, volüm, karşıdakine bağırma, korkutma, birikim, özgüven, ekonomik potansiyel, askeri potansiyel, diplomatik potansiyel karşı tarafa caydırıcı etki yapar. Türkiye olarak bu badireden, bu türbülanstan güçbirliğiyle, hukuk eksenli davranarak, soğukkanlı sağlam bir irade ve direnme ruhuyla çıkabiliriz.”


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
     
     
     
     
     
 
 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23