BASIN AÇIKLAMASI - 27 Ekim 2017 (31.10.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle


BASIN AÇIKLAMASI
27 Ekim 2017

Sevgili basın mensupları; sevgili meslektaşlarım;

Av. Ahmet Cem Fırat bir ceza davasında savunmasını üstlendiği müvekkilinin (eşi hükümlü M.A. nın azmettirmesi ile) ikiz oğullarından E.A. nın doğrudan, S.A. ve henüz yakalanamayan üçüncü bir zanlının da gözcülük yapmak suretiyle gerçekleştirdiği bıçaklı saldırı sonucu üç ayrı yerinden yaralanmıştır.

Bıçaklı saldırının 17 yaşında ve ikiz olan zanlıları (E.A. ve S.A.) yakalandıktan sonra Savcılık makamında verdikleri ifadede suçu ikrar etmişlerdir. Suçu ikrar ve kamu görevi icra eden avukatın silahlı eylem sonucu yaralanmış olduğu gerçeği karşısında zanlıların tutuklama talebi ile sorgu hakimi önüne çıkarılması tek başına yeterlidir. Hele bir de eylemin birden fazla kişi ile icrası, bir gün önceden tasarlanması, avukatın bürosunun önünde pusu kurarak gerçekleştirilmesi, öncesinde gerek zanlılar tarafından yüz yüze, gerekse zanlıları azmettirdiği düşünülen babaları tarafından cezaevinden mektupla olmak üzere meslektaşımızın tehdit edilmesi ve haraç mahiyetinde para istenmesi bir bütün olarak düşünüldüğünde tutuklama dışında bir tedbirin yeterli olmayacağı apaçık bir gerçekliktir. Ancak tüm bu somut olgulara rağmen soruşturma savcısı tarafından skandal denilecek bir karara imza atılmış ve zanlılar adli kontrol talebi ile sorguya sevk edilmişler, sulh ceza hakimliğince de talebe uygun verilen karar ile haftada sadece iki defa bağlı bulundukları karakolda imza atmak koşulu ile olay gününün akşamı serbest bırakılmışlardır. Zanlılar bugün itibariyle yine aramızdadır ve imza attıktan sonra bir sonraki imzasına kadar istedikleri kadar avukata saldırabilecek, yaralayabilecek, adli kontrolle salıverilecek ve akşam yine evlerine gideceklerdir.

Adliyede bunlar olurken, saldırı sonrası Muradiye Devlet Hastanesine kaldırılan meslektaşımıza ilk müdahale burada yapılarak gözlem altında alınmıştır. Erken müdahale ile hayati tehlikeyi atlatan meslektaşımız zanlıların serbest kalması üzerine can güvenliğinin sağlanması ve tedavisinin sürdürülebilmesi için kendi isteği ile başka bir Hastaneye sevk edilmiştir.

Her yurttaşın “ki somut olaydaki zanlıların dahi” hakkını, hukukunu savunan, adalet arayışında yol göstericisi ve temsilcisi olan avukatlara ihtiyacı vardır. Çünkü yargının üç kurucu unsurundan biri olan Avukat olmadan savunma, savunma olmadan Adalet olmaz. Tüm bunlara rağmen avukatlık mesleğine yönelik sistemli ve bilinçli bir şekilde değersiz kılma ve itibarsızlaştırmaya yönelik faaliyetler ara vermeksizin devam etmektedir. Heryerden gelen bu saldırılarla, bağımsız savunmanın sesini kısmak, güçsüz kılmak ve etkisizleştirmek istendiği gün gibi açıktır.

Sevgili basın mensupları;

Avukatlara bürosunda, kollukta, keşifte, adliyede, haciz mahallerinde ve hatta duruşma salonlarında sözlü, fiili ve silahlı saldırılar artarak devam etmektedir. En son örneği de meslektaşımız Ahmet Cem Fırat’a karşı gerçekleştirilmiş, cehaletten, şiddetten ve kandan beslenen failler nerdeyse yaşamlarındaki bütün olumsuzlukları avukata fatura etmiş ve cana kast etmiş, kan dökmüşlerdir. Bu vahim tablo yanında bir de toplumun avukatlara yönelik gerçekleşen haksız eylemleri kanıksaması, basit, sıradan günlük olaylar gibi görmeye başlaması da maalesef mesleğin gün geçtikçe yapılamaz hale getirilmeye çalışıldığını göstermektedir.

Avukatlara sırf görevinden ve mesleki faaliyeti kapsamında üstlendiği işlerden dolayı yapılan alçakça saldırılar kabul edilemez. Her seferinde tekrarlamamıza rağmen anlaşılması için bir kez daha yinelemek istiyoruz ki; Avukat temsil ettiği müvekkiline ait dosyanın da, uyuşmazlığın da tarafı değildir. Avukatları takip ettiği dosyadaki uyuşmazlıkla özdeşleştiren ve adeta dosyanın tarafı gibi görerek, sözlü, fiili ve silahlı saldırıda bulunan sakat anlayışı ve bu anlayışı besleyen algı mühendisliğini kınıyoruz.

Bursa’da meslektaşlarımıza yönelik olarak son 4 ayda biri ölümle sonuçlanan 4 ayrı silahlı saldırı gerçekleştirilmiştir. İntihar ederek kendi cezasını kendi kesen katil dışında diğer üç olayın zanlıları bir gün bile tutuklanmamış, hiçbir bedel ödememişlerdir. Benzer iklim henüz iki hafta önce ne yazık ki Kocaeli’de bir meslektaşımızı kaybetmemize neden olması yanında ülkemizin birçok yerinde de görevleri nedeniyle silahlı saldırıya uğrayan meslektaşlarımız ne yazık ki yaralanmış ve öldürülmüşlerdir.

Bursa Barosu, öğretilmiş cehalete ve yaratılan şiddet iklimine rağmen avukatlara yönelik tehdit, baskı, fiili ve silahlı saldırıların karşısında yer alacak, bu sakat anlayış ve davranışlarla mücadeleye devam edecektir.

Bursa Barosu, avukatlara yapılan saldırılara duyarsız kalan, başta tutuklama olmak üzere güvenlik tedbirlerini görmezden gelerek faillerin ellerini kollarını sallamalarına, haksız eylemlerini ballandıra ballandıra anlatmalarına ve avukata karşı suç işlemeyi özendirmelerine neden olan savcı ve hakimleri ilerde başvurmaları halinde avukatlık mesleğine kabul etmeyecektir. Diğer Barolara da avukata ve avukatlık mesleğine yönelik olumsuz tutum ve davranışları bildirilerek bu kişilerin avukatlık mesleğini yapmalarını engelleyecektir.

Meslektaşımız Ahmet Cem Fırat’a acil şifalar dilerken, meslektaşımıza yapılan planlı ve öldürmeye yönelik bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Son olarak da savcılık makamından bu alçakça saldırının bütün failleri hakkında derhal ve etkili bir soruşturma yapılarak bir an önce yargı önüne çıkarılmalarını talep ediyoruz.

Saygılarımızla,

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI


 
 
 
 
 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23