BURSALI AVUKATLAR, SAVUNMA VE YARGI GÜVENLİĞİ İÇİN YÜRÜDÜ. (03.11.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle-BURSALI AVUKATLAR, SAVUNMA VE YARGI GÜVENLİĞİ İÇİN YÜRÜDÜ
-TUTUKLAMA OLMAMASI, AVUKATA KARŞI YAPILAN EYLEMLERDE FAİLLERİ CESARETLENDİRMEK VE SAVUNMANIN DİRENCİNİ KIRMAYA ÇALIŞMAKTIR.
-İDDİA MAKAMI, MESLEKTAŞINI ÖLDÜREN FAİLİ SAVUNMAK İSTEMEYEN AVUKATI ANLAMAK ZORUNDA…


Bursa’da son 4 ayda biri ölümle sonuçlanan 4 ayrı avukata saldırı olayları ve faillerin tutuklanmaması, Bursalı avukatlarca protesto edildi. Bursa Adalet Sarayı önünde “Duruşmalara girmiyoruz” pankartı arkasında toplanan avukatlar daha sonra Kent Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüş sonunda konuşan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, faillerin serbest bırakılmasından ötürü savcı ve hakimleri eleştirdi.

Avukatlara yönelik saldırılar, Bursalı avukatları sokağa döktü. Temmuz ayında Gemlik’te Avukat Özgür Aksoy’un uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit edilmesinin ardından, Bursa merkez ve ilçelerinde yaşanan saldırı ve silahlı tehdit olaylarında artış gözlendi. En son geçen hafta ofisinin girişinde Avukat Ahmet Cem Fırat’ın bıçaklanması üzerine her platformda failler hakkında tutuklama talep etmeyen savcı ve tutuklama kararı vermeyen hakimlerden yakınan Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, geçen hafta düzenlenen basın açıklamasına katılan meslektaşlarının da görüşünü almış ve protesto yürüyüşü planlamıştı.

Bugün (3 Kasım 2017) saat 9.30’dan itibaren Bursa Adalet Sarayı önünde toplanmaya başlayan avukatlara, meslektaşları CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan da destek verdi. Saat 11.30 olduğunda “Duruşmalara girmiyoruz” pankartı arkasında yürüyüşe başlayan kortejde, Gemlikli Avukat İsmail İşel, temmuz ayında şehit edilen Av. Özgür Aksoy’un fotoğrafını taşıdı. Hemen arkasında da Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun’un yanında, Özgür Aksoy’un eşi, meslektaşı Çiğdem Alnıak Aksoy yürüdü.

“SAVUNMAYA UZANAN ELLER KIRILSIN”

500 dolayındaki avukat, yürüyüş boyunca “Savunmaya uzanan eller kırılsın”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Savunma susarsa adalet ölür” sloganları attı.

Kent Meydanı’na gelindiğinde basın açıklaması yapan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, geçtiğimiz 4 ayda Bursa’da 4 avukata silahlı saldırı gerçekleştirildiğini hatırlattı. Bunların birinde, Bursa’ya, savunma mesleğine, tiyatroya, şiire emek veren, yaşadığı Gemlik’in gelişmesi için ömrünü adamış bir ailenin, yine ömrünü adamış çocuğu olan Av. Özgür Aksoy’u kaybettiklerini söyleyen Altun şöyle devam etti:
“Geçen hafta Avukat Ahmet Cem Fırat 3 ayrı yerinden bıçaklandı. İddia makamı şüpheliyi adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk etti, bir de uzlaştırma talep etti. Bütün bunlar avukata karşı yapılan eylemlerde failleri cesaretlendirmek ve savunmanın direncini kırmaya çalışmaktır. Adliyeden buraya kadar haykırarak geldik. Savunma susarsa adalet ölecek çünkü. Dünyada bütün rejimlerde, krallıklarda, diktatörlüklerde sırmalı cübbeleriyle hakimler ve savcılar görebilirsiniz. Ama sadece ve sadece demokratik ülkelerde bağımsız savunma görebilirsiniz. Bu ülkede demokrasi için, hukukun üstünlüğü için en çok çaba sarf eden meslek gruplarından biriyiz.

İddia makamını empati yapmaya davet ediyoruz. Meslektaşlarımızın olayı içselleştirip şüphelilere müdafilik yapmaktan çekinmesi de bir haktır. Elbette ki onları savunacak bir avukatı barolar olarak görevlendireceğiz ancak sizler görevden çekinen, meslektaşını öldürüp, yaralayan faili savunmak istemeyen avukatı anlayacaksınız, anlamak zorundasınız. Onlar hakkında suç duyurusunda bulunmak sizin göreviniz değil, haddiniz değil. Bunu yapanlar asla bizim meslektaşımız olmayacak, olamayacaklar.”

Bursa Barosu Başkanı Altun, sözlerini “savunma haktır, avukata dokunma” sloganıyla bitirirken, Hakkari ve Diyarbakır’da iki gündür verilen ve biri Bursalı olan şehitleri de hatırlatarak “Acımızı büyük” dedi.

Eyleme, Bursa’nın hukukçu milletvekillerinden sadece Nurhayat Altaca Kayışoğlu destek verdi. Altun bu destekten ötürü teşekkür etti.

Kısa bir konuşma yapan konuk Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan da, adaletin yaşaması için avukatın yaşaması gerektiğine vurgu yaptı.

Avukatların protesto eylemi, alkışlar ve aynı sloganlarla sona erdi.

 

 


 
 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23