Bursa Barosu, mülteci hukuku seminerinde. (15.11.2017)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle
Bursa Barosu, mülteci hukuku seminerinde.

Türkiye’de 3 milyonu aşan kayıtlı mültecinin adalete erişimini kolaylaştırmak için hazırlanan ve AB tarafından da desteklenen proje hayata geçirildi. Mülteci Hakları Merkezi, Mültecilerle Dayanışma Derneği, Avrupa Mülteci ve Sürgünler Konseyi (ECRE) ve Uluslararası Hukukçular Komisyonu (ICJ) tarafından ortaklaşa düzenlenen projenin ilk ayağında İstanbul’da gerçekleştirilen, “Sığınma ve Göç Hukuk Semineri”ne Bursa Barosu Adli Yardım Merkezi’nden Av. Aynur Çiğdem Ünel katıldı.

İstanbul, Elite World Prestige Hotel’de gerçekleştirilen ve 11-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen “Uluslararası ve Ulusal Mevzuat ve İçtihatlar Işığında Sığınma ve Göç Hukuku Eğitim Semineri"nde ICJ ve ECRE'den Avrupalı hukukçular sunum yaptı.

Seminerin içeriğiyle ilgili açıklamada, “3 milyonun ürerinde kayıtlı sığınmacı nüfusu ağırlayan, bir yandan ciddi hacimlerde düzenli ve düzensiz göç hareketlerinden etkilenen ülkemizde, sığınmacı ve göçmenlerin hukuki destek ihtiyaçlarının karşılanmasında bürolarımız ve özellikle adli yardım mekanizması son derece önemli bir sorumluluk üstlenmiş durumdadır. Önümüzdeki aylar içinde sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep'te düzenlemeyi planladığımız bölgesel nitelikte eğitim seminerleri ve akabinde proje kapsamında planlanan diğer faaliyetler, barolarımızın sığınma hukuku alanında uzmanlık ve kapasitelerini geliştirmeye yönelik zaten devam eden gayretlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Proje vesilesiyle, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku düzeyinde sığınma ve göç hukuku standartları ve içtihatları alanında önemli birikim ve tecrübeleri bulunan ICJ ve ECRE'nin uzmanlıklarının ülkemizde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde yürütülen uygulamalar ile barolarımızın bu alandaki faaliyetlerine ışık tutması hedeflenmektedir” denildi.
 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23