BURSA BAROSU, GÖÇMEN HUKUKU İÇİN YURT GENELİNİ KAPSAYACAK ADIMLAR ATIYOR (09.01.2018)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle


-BURSA BAROSU, GÖÇMEN HUKUKU İÇİN YURT GENELİNİ KAPSAYACAK ADIMLAR ATIYOR

-SURİYELİ MESLEKTAŞLARIYLA GÖRÜŞEN AV. ALTUN: “SURİYELİ HUKUKÇU İSTİHDAMI EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ”

-“YARGI MERCİLERİNDE SURİYELİ DANIŞMAN İSTİHDAMI İÇİN ADALET BAKANLIĞI’NA TEKLİF SUNACAĞIZ.”


Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun’un Suriyeli hukukçularla yaptığı görüşmede, Suriyeli göçmenlerin hukuki sorunlarının çözümüne engel olan pek çok eksiklik tespit edildi. Altun, Suriyeli göçmenlerin Türkiye’ye uyumu ile aile ve ceza hukuku alanlarında Bursa Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı’nın yapması gerekenler olduğunu söyledi. Altun, saptadıkları sorunların çözüm önerilerini Ankara’ya taşıyacak.

Bursa Barosu’nun İl Göç İdaresi ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Bursa’ya yerleşmiş Suriyeli avukatlar Maison Hadkadour, Yahya Kojak ve Fawaz Al Hamam, tercümanları Eyman Osman ile birlikte Bursa Barosu’nu ziyaret etti. Sayman Av. Metin Öztosun’un da bulunduğu görüşmede Başkan Gürkan Altun öncelikle Bursa Valiliği İl Göç İdaresi ile birlikte yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Suriyeli göçmenlerin hukuki sorunlarının çözümü için mukayeseli hukuku bilenlere ihtiyaç olduğunu söyleyen Altun, özellikle Suriye’de suç olmayan küçük yaşta evliliklerin Türkiye’de sorun yarattığını ifade etti. Altun, suçla, birlikte mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizerek çocuk ve kadın hakları komisyonları aracılığıyla toplu bilgilendirme çalışmaları yapabileceklerini belirtti. Bir saati aşan görüşmenin ardından “Mesleki anlamda bizimle aynı dili konuşan kişilere ihtiyacımız var” diyen Altun şöyle konuştu:

“Bu anlamda tek ve en önemli problemimiz, hem Valilik, hem de Baro olarak bizim, doğrudan istihdam yapamayacak olmamız. Suriyeli hukukçulardan alınacak hizmetin bütçelendirilmesi konusunda Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı ile görüşeceğiz. Ayrıca, Aile mahkemesi bulunan yerlere mutlaka bir Suriyeli hukukçu bilirkişi ya da danışman görevlendirilmesi için yine Adalet Bakanlığı’nı harekete geçirmeye çalışacağız.

Bursa Barosu olarak kendi yurttaşlarımız yanında uzun süredir koşulları uyan Suriyeli vatandaşlara da adli yardım hizmeti veriyorduk. Bu hizmet sırasında iki ülkenin farklı hukuk sistemleri ve dilden ötürü problemler yaşanıyordu. Bu konuda Bursa Valiliği İl Göç İdaresi ile çalıştık. Türkiye Barolar Birliği de tercüme ve iletişim problemleri için bir birim açtı. Ama sorunlar, kendi hukuk sistemine vakıf Suriyeli meslektaşlarımızla daha kolay aşılabilir düşüncesindeyiz. Bu arada bizim için de, adli yardım hizmetinde görev alan meslektaşlarımıza, Milletlerarası Özel Hukuk dersi verme zorunluluğu doğmuştur.”

Bursa Barosu Başkanı Altun, Suriyeli avukatlara, Türkiye’de bilirkişilik ya da danışmanlık yapmak istiyorlarsa mutlaka Türkçe öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Altun sözlerini “Ümit ediyoruz ki Suriye’deki kirli savaş sona ersin her Suriyeli huzur içinde yeniden evine barkına, toprağına dönsün” diyerek bağladı.


 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23