Yaşananlar Boşuna Değil - Perşembe Söyleşilerinin 10 Mayıs 2018 Perşembe günkü konuğu; Oyuncu, Senarist, Yazar Ercan Kesal oldu. (11.05.2018)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle

"Çukur"un "İdris"i Ercan Kesal:“Sanat, yeryüzünü sahiplenme cesareti verir”

“Yaşananlar Boşuna Değil - Perşembe Söyleşileri”nin konuğu olan Oyuncu, Senarist, Yazar Ercan Kesal, sanatın insanlara yeryüzünü sahiplenme ve onu değiştirme cesareti verdiğini dile getirdi. Son zamanların popüler TV Dizisi “Çukur”un “İdris”i Ercan Kesal “Yeryüzünü kitaplar, filmler değiştirmez. Bu kitapları okuyan, bu filmleri izleyenler değiştirir. Bu yüzden egemenler sanatı sevmezler” dedi.

Bursa Barosu ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Yaşananlar Boşuna Değil- Perşembe Söyleşileri”nin son konuğu, Oyuncu, Senarist, Yazar Ercan Kesal oldu. Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Lokali’nde gerçekleşen söyleşiye Bursa Barosu Başkanı Avukat Gürkan Altun, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Başkanı Aykut Güngör, gazeteciler, avukatlar, sinema ve edebiyatseverler katıldı.

“Zamanın izinde sinema ve edebiyat” temalı konuşmasında sinema-hayat ilişkisini kendi yaşamından örneklerle anlatan Ercan Kesal, sinemanın en önemli işlevinin yitirilen zamanı sinemada bulma ihtimali olduğunu söyledi.

Sinemanın gerçekliği zaman boyutunda sabitlediğini ve hiçbir sanat dalının bunu yapamadığını kaydeden Kesal, “Başka hiçbir sanat dalının zamanla derdi yoktur. Zaman denilen şeyle en fazla tartışan, kavga eden, müdahale eden sanat biçimi sinemadır. Çünkü sahip olamayacağımız, satın alamayacağımız yeryüzünde bir tek şey var. Zaman, vakit. Bunun dışında her şeyin bir fiyatı var. Zamana sahip olamazsınız. Zaman sizin elinizden akıp, kaybolan bir avuç kumdan başka bir şey değildir. Zamanı kıymetli kılan şey, onun birazdan anı olacak olmasıdır. Sinema, insanın kaybettiği, bunun için de kederlendiği, hayıflandığı zamanı donduran, mühürleyen bir sanat dalıdır. Siz o mühürlenmiş, durdurulmuş zamandan, başkalarının hayatları yüzünden geçmişle ilişkiye geçersiniz” diye konuştu.

Sanatın insanlara yeryüzünü sahiplenme cesareti verdiğini dile getiren Kesal, bu nedenle edebiyatın, sinemanın, sanatın hayattan eksik edilmemesi gerektiğine değindi. Kesal, “Post modern çağ insana bir hiç olduğunu empoze eden çağdır. Kapitalizmin en büyük numarası insan hakları diye sunduğu şeyin baştan sona tüketici hakları olmasıdır. Çünkü kapitalizmde birey yoktur tüketici vardır. Sanat, sinema bu yüzden de çok kıymetlidir. Çünkü yeryüzünü kitaplar, sinemalar değiştirmez. Bu kitapları okuyan, bu filmleri izleyenler değiştirir. Bu yüzden egemenler sanatı sevmezler. Bu yüzden kitaba, filme bomba muamelesi yaparlar.

Dünyanın kaderi sizin ömrünüzden uzun ve biz hastalıklı bir çağın mağdurlarıyız. Bu çağ kapitalizm. Bundan kurtulmak lazım. Başkasını dinlemeyi, dayanışma ruhunu, yeryüzünün bir parçası olduğumuz gerçeğini unutmayalım. Bizden sonra da bu yeryüzünün devam edeceğini, bizim sadece fani bir yolcu olduğumuz gerçeğini idrak etmemizi sağlayarak başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin sonunda Gürkan Altun ve Aykut Güngör, Ercan Kesal’a plaket verdi. Kesal da okurlarına kitaplarını imzaladı. 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23