BASIN AÇIKLAMASI - 04.10.2018 - Dünya Hayvan Hakları Günü (04.10.2018)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle

HAYVANLAR, TIPKI BİZLER VE  DİĞER CANLI ÇEŞİTLİLİĞİ GİBİ DOĞANIN VAZGEÇİLMEZ BİRER PARÇASI.

YILLAR İÇERİSİNDE DÜNYA GENELİNDE ARTAN HAVA KİRLİLİĞİ YAPILAŞMA DOĞLA ALANLARIN TAHRİBİ GİBİ NEDENLERLE BİR ÇOK HAYVAN TÜRÜ YOK OLMA TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA KALMIŞTIR.

GEREK EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI GEREKSE İNSAN FAKTÖRÜYLE YAŞAM ALANLARININ DARALTIL MASI NEDENİYLE HAYVANLAR, BESLENME BARINMA GİBİ EN TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAZ HALE GELMİŞLER, DAHA DA ÜZÜCÜ OLARAK İNSAN ELİYLE ŞİDDETE VE İSTİSMARA MARUZ KALMIŞLARDIR.

ÜLKEMİZDE DE SON DÖNEMDE SIKÇA ORTAYA ÇIKAN HAYVANA YÖNELİK ŞİDDET VE İSTİSMAR OLAYLARI BİZLERİ SON DERECE ÜZMEKTEDİR. GEREK YABANİ HAYATIN GEREKSE ŞEHİR YAŞAMINDAKİ HAYVANLARIN KORUNMASI VE SÖZ KONUSU ŞİDDET VE İSTİSMAR OLAYLARININ ENGELLENMESİ  İÇİN  DAHA ETKİN YAPTIRIMLAR GETİRİLMESİ VE GENİŞ ÇAPLI  KORUMA SAĞLAYACAK YASAL DÜZENLEMELERİN İVEDİLİKLE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

CANLILIK ÇEŞİTLİĞİNİ AZALTAN AVLANMA, HAYVANLARIN DENEY VE TESTLERDE KULLANILMASI, EĞLENCE YAHUT GELENEK ADI ALTINDA VASITALARDA KULLANILMASI, GÖSTERİ AMAÇLI KULLANILMALARI YAHUT SERGİLENMELERİN ÖNÜNE GEÇECEK YASAL DÜZENLEMELER YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. TOPLUMUN HER ALANINDA HAYVANLAR KONUSUNDAKİ HASSASİYETİ ARTIRMAK ADINA BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILMASI ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
YİNE, HAYVANLARIN TEDAVİ VE REHABİLİTE HİZMETLERİNİN UYGULANDIĞI  KAMU VE ÖZEL KURUM VE KURULUŞLARIN ETKİN DENETİME TABİ TUTULMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

ŞÜPHESİZ Kİ HAYVNALARI KORUMAK ADINA HER BİRİMİZE DÜŞEN BÜYÜK GÖREVLER VAR.GÜNÜN ANLAMINA BİNAEN HERKESİ, HAYVANLARIN ZORLU HAYAT MÜCADELESİNİN FARKINDA OLMAYA ONLARA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ.

AV.ÜMRAN BABACAN
BURSA BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI


 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23