Bursa Barosu’nun en kıdemli avukatları tarafından tertiplenen kahvaltıda, kıdemli avukatlar genç meslektaşlarıyla biraraya geldi. (27.06.2014)


Bu Haberi

Bu Haberi

TweetleKıdemli gençler, kıdemsiz gençlerle buluştu…
Mesleğin zirvesinden, mesleğe henüz girmiş olanlara davet…


Bursa Barosu’nun en kıdemli avukatları tarafından tertiplenen kahvaltıda, kıdemli avukatlar genç meslektaşlarıyla biraraya geldi.

Bursa Barosu’na kayıtlı ve meslekte aktif olarak 40 yıl ve üstünde hizmet veren avukatlar, Bursa Barosu’nun en yeni üyeleri olan avukatlar ve stajyer avukatlarla Wamtes’te düzenlenen kahvaltıda biraraya geldi. Bursa Barosu tarihinde ilk kez böyle bir buluşma tertiplenirken, etkinlikte kıdemli avukatlar, genç meslektaşlarıyla tecrübe paylaşımında bulundu. Buluşmanın tüm giderleri kıdemli avukatlar tarafından karşılandı.

Çok sayıda genç ile kıdemli avukatın yanı sıra stajyer avukatların da bulunduğu kahvaltıda konuşan Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz, “Bu güzel buluşmaya katılım sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Şuanda mesleğin bir ucundan diğer ucuna bir buluşma. Bu buluşma ile özellikle genç meslektaşlarımın kıdemli meslektaşlarımızı tanımaları amaçlandı. Ama sadece bu da değil. Kıdemli meslektaşlarımızın da meslekteki tüm birikim ve deneyimlerini genç meslektaşlarımıza aktarmalarını istiyoruz. Bu buluşma bu amacın mütevazı bir adımıdır” dedi.

“Dünyada hiçbir meslek grubu olmasın ki, işyeri aynı olsun” diyen Ekrem Demiröz, “Bizim işyerimiz adliye ve bir gün her birimiz yalnızca Bursa’daki avukatlarla değil, Türkiye’deki tüm avukatlarla karşılıklı bir davaya girebiliriz. Sözünü ettiğim durum hiçbir meslekte yok. İşte bu durum çok daha fazla dayanışma içinde olmamızı, çok daha fazla paylaşmamızı ve birbirimize çok daha fazla katkı sağlamamızı zorunlu kılıyor. Biz, birbirinin ekmeğinde gözü olan insanlar değiliz. Biz, birbirimizi küçülterek büyüyemeyeceğimizi bilen insanlarız” ifadelerini kullandı.

Hukuk önünde herkesin eşit olduğu bir Türkiye
Türk yargısının hiçbir zaman bağımsız ve tarafsız olmadığını iddia eden Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz, “Kuşkusuz ki, katılımcı ve demokratik bir yapılanmada elbette birbirimizi hesaba katmamız önceliklidir. Yaşadığımız dönem hukuka yönelik saldırıların arttığı, yargının bağımsız ve tarafsızlığının yok edilmek istendiği ve savunmayı kenarda tutmanın çabası içinde olunduğu bir dönem. Bu ülkede yargı hiçbir zaman tarafsız ve bağımsız olmamıştır ama üzülerek söylemek isterim ki, içinde bulunduğumuz yapı, hiçbir dönem bu kadar tehdit altında kalmamıştır. Biz sadece bir meslek yapmıyoruz. Biz, halkın hak arama özgürlüğünün de temsilcileriyiz. Bu nedenle savunma mesleği kutsaldır. Bu nedenle biz yargının kurucu eşit unsuruyuz. O zaman tek amacımız olmalı; herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir Türkiye.”

Hukuk önündeki eşitliği sağlamak adına mücadele verecek olanların barolar ve avukatlar olduğunu söyleyen Avukat Ekrem Demiröz, “Biz, birbirimize güvenmek, haklı olduğumuz koşullarda birbirimizi kollamak ve dayanışma içinde olmalıyız. Çünkü barolar avukatların örgütlenmiş halidir. Eğer avukatlar bu yapılanmaya destek ve güç verirlerse, sakınmaksızın yapılanları ve yapılmayanları eleştirirlerse, bu yapı arzuladığımız güce ulaşır ve bu yapı hukuka yönelik saldırılara karşı mücadele edebilir. Bu mesleğin maddi, manevi olarak ayakta kalabilmesinin tek kaynağı budur” diye konuştu.

İlginizi ve elinizi üstümüzden çekmeyin
Gerçekleştirilen kahvaltının, avukatlar arasındaki yabancılaşmanın önüne geçecek bir etkinlik olduğuna dikkati çeken Bursa Barosu Başkanı Avukat Ekrem Demiröz, “Bugün gerçekleştirdiğimiz bu kahvaltı, birbirimizi az tanımamızdan doğacak sakıncaları gidermek için atılan küçük bir adımdır. Bu buluşmaları çoğaltacağız ama ne olur sizler de Bursa Barosu’nun üzerinden ilgilinizi esirgemeyin, elinizi çekmeyin” diyerek sözlerini tamamladı.


 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23