Çocuk Hakları Komisyonu (Son güncelleme 30.04.2018)
AB ve Dış İlişkiler Komisyonu Engelli Hakları Komisyonu Staj Komisyonu
Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Komisyonu Hayvan Hakları Komisyonu Spor Komisyonu
Atatürk Araştırmaları Komisyonu İnsan Hakları Komisyonu Spor Hukuku Komisyonu
Baro Dergisi Komisyonu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu Tahkim Komisyonu
Bilişim ve İnternet Komisyonu Kamu ve Bağlı Çalışan Avukatlar Komisyonu Tüketici Hakları Komisyonu
CMK Komisyonu Mülteciler ve Yabancılar Hukuku Komisyonu Uzay ve Havacılık Komisyonu
Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Sosyal Etkinlikler Komisyonu Uzlaştırma Komisyonu
Çocuk Hakları Komisyonu Sağlık Hukuku Komisyonu    
Deniz Ticaret Hukuku Komisyonu Sigorta Hukuku Komisyonu    


 


Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı ve Üyeleri

ATAKAN ARAR Başkan
EBRU PİRİ KAYA YK Üyesi


SIRA NO AD-SOYAD SIRA NO AD-SOYAD SIRA NO AD-SOYAD
1

ALİ RIZA SERHİLAL

29

FIRAT CAN GÜNGÖR

57

NESLİHAN ASAR

2

ALİ TANDOĞAN

30

FİKRİYE MERVE EVİN KAYRAK

58

NESRİN MISIRLI

3

ALPAY ŞAHİN AKMAN

31

FULYA ÖCAL

59

NEVİN PALACIOĞLU CANBAZ

4

ARZU SERTAN

32

GAMZE PAMUK

60

NİHAL ÇİÇEK

5

ATAKAN ARAR

33

GİZEM BERCESTE OLGUN

61

NİLAY PARLAR ATEŞ

6

AYÇA AKGÜN

34

HAKKI SAVUNUR SOĞANCI

62

NİLGÜN ARDIÇ KAYAALP

7

AYGÜL ARDA

35

HAVVA ŞEN

63

ÖZGE NUR YILMAZ

8

AYNUR ÇİĞDEM ÜNEL

36

HÜSEYİN ALTUĞ SEZMİŞ

64

ÖZLEM ÇALI

9

BERKAY AKKUŞ

37

İLKER KAPUSUZOĞLU

65

SAİD NUMAN TANDOĞAN

10

BERKE SARP

38

İRFAN ŞENGÜL

66

SEÇİL KARABAŞ

11

BETÜL MERVE YILMAZ

39

İSMAİL İBİŞ

67

SEDAT METİN YETER

12

BİLGİ ÖZKAN

40

İZZET REHA KARATAŞ

68

SELİM BAHRİ ÇATAL

13

BURCU İLBAŞ

41

KADİR UĞUR

69

SELİM PIÇAKÇI

14

CANSEV DEMİR

42

KÜBRA AYKAŞ

70

SELİME TERZİ

15

DERYA KÖKSAL

43

KÜBRA DİN

71

SEMİH ATEŞLİ

16

DİDEM KOÇAKER

44

KÜBRA GÜLAY

72

SERKAN SİLACI

17

EBRU PİRİ KAYA

45

L.ELİF ÇAVUŞOĞLU

73

SEVİL KOYUNCU

18

EBRU SARISALTIK

46

M.ŞAMİL GÜRCÜ

74

SUNA SOYDAŞ

19

EBUBEKİR KESKİN

47

MAHMUT ÇELİK

75

SUNGUR KARADUMAN

20

ECE NUR KAYA

48

MAHMUT NURİ DEMİR

76

ŞEHRAZAT GÜVEN

21

ECEM GÜLER

49

MEHMET YAVUZ ARICIOĞLU

77

TALHA KARAKOÇ

22

EDİBE BİLGE ARICIOĞLU

50

MURAT ARAT

78

TUĞBA TOPLAR

23

EGEMEN PINAR

51

MÜNEVVER AKALIN

79

TÜRKER SARNIK

24

EMİNE KAMİLOĞLU

52

NACİ ÖZÇELİK

80

YASEMİN REÇBER

25

ERCAN ASLAN

53

NAZLI KORKMAZ

81

YUNUS DEMİR

26

ESRA AYDIN EKİCİ

54

NAZLI MERVE ERYILMAZ

82

YÜKSEL AKAN

27

ESRA BARAN

55

NAZLI YAŞAR

83

ZEYNEP ÇELİKYAY

28

FAZLI SEYİS

56

NESLİHAN AKTOSUN

84

ZEYNEP ŞEN

 

Komisyon Çalışmaları (2014- 2016)


  • Elazığ ili Karakoçan ilçesine bağlı bir köyde yaşayan 8 yaşındaki çocuğun 7 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalmasıyla ilgili, Elazığ Barosu ile birlikte Adana, Ankara, Aydın, Bartın, Bursa, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, Manisa, Sakarya, Sinop, Sivas, Şırnak, Mersin ve Tunceli baroları yaptıkları ortak basın açıklaması ile yaşanan cinsel istismar olayını kınadılar. Devamı
  • Bursa Barosu tarafından düzenlenen ve gelenekselleşen 5' inci Cezaevi Çocuk Şenliği, 22 Nisan 2015 Çarşamba günü gerçekleştirildi. Devamı
  • BASIN AÇIKLAMASI - 27.02.2015 Devamı
  • Bursa Barosu tarafından, Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerindeki ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ‘Çocuk ve Hukuk’ konulu 7’inci resim yarışması ödül töreni, adliye binasındaki konferans salonunda gerçekleşti. Devamı

 


Komisyon Çalışmaları (2012- 2014)

 

 

 

Komisyon Çalışmaları (2008- 2010)

 


BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI’NA


KONU :Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun 20.10.2008 -27.08.2010 tarihleri arasındaki faaliyet raporudur.

1- “ÖNCE ÇOCUKLAR-ÇOCUK KORUMA MEKANİZMALARININ İL DÜZEYİNDE MODELLENMESİ PROJESİ”

• T.C Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğü , AB ‘nin mali katkısı ve UNİCEF ‘in teknik desteği ile yürütülen ve Türkiye Barolar Birliğinin de katkı sunduğu “ ÖNCE ÇOCUKLAR-ÇOCUK KORUMA MEKANİZMALARININ İL DÜZEYİNDE MODELLENMESİ PROJESİ” kapsamında 12 pilot ilde ( Adana , Ankara, Batman , Bursa , Diyarbakır, İstanbul, İzmir , Kocaeli , Mersin, Samsun, Şanlıurfa , Trabzon) barolar bünyesinde Çocuk Hakları Merkezleri kurulması kararlaştırılmıştır.Bu iller arasında Bursa da bulunmaktadır.

• Söz konusu ÖNCE ÇOCUKLAR PROJESİ’ nin ön hazırlıkları kapsamında, BM (UNICEF) ve Türkiye Barolar Birliği'nin 20-21 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği "Önce Çocuklar Projesi seminerine Bursa Barosu’nu temsilen Av.Atila ATİK, Av. Neslihan AKTOSUN ve Av.Mine ERDEM katılmıştır.

• ÖNCE ÇOCUKLAR PROJESİ kapsamında SHÇEK il Müdürlüğü ile 31.11.2008 tarihinde Bursa Barosu’nu temsilen Av.Çağdaş BOYACI tarafından bir ön görüşme yapılmıştır.

• Kızılcahamam’da düzenlenen ,BM (UNICEF) ve Türkiye Barolar Birliği'nin 7-9 Kasım 2008 tarihli "Önce Çocuklar Projesi Çalıştayı'na Av.Atila ATİK , Av.Mine ERDEM , Av.Neslihan AKTOSUN ve Av.Ali ÖZCAN Bursa Barosu’nu temsilen katılmışlardır. Söz konusu çalıştayda proje içerisinde yer alan Bursa Barosu Çocuk hakları Merkezi'nin kuruluşuna ilişkin bir taslak hazırlanmıştır.

• Baroların ÇHM alanındaki çalışmalarının incelenmesi" amacıyla ; 09.01.2009 tarihinde Kocaeli ve istanbul Baroları’na ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu ziyaretlere Av.Neslihan AKTOSUN , Av. Çağdaş BOYACI, Av.Esra ERSÖZ , Av.Fecri ŞENGÜR , Av.Nevin CANBAZ , Av.Aynur ÇİĞDEM ÜNEL ve Av.Seda SÜMER katılmıştır.

• 15.01.2009 tarihinde Bursa Çocuk ihmal ve istismarını Önleme Derneği Yönetim Kurulu Toplantısına komisyon üyeleri tarafından katılım sağlanmıştır.

• 16.01.2009 tarihinde Huzurevi Ziyareti yapılmıştır.

• 16.01.2009 tarihinde Önce Çocuklar Projesi kapsamında oluşturulacak Çocuk Hakları Merkezi ile ilgili bilgi toplama aşamasında "Bütçe olanaklarının araştırılması" başlıklı faaliyete ilişkin Türkiye Barolar Birliği sayman ve proje koordinatörü ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca Ankara Barosunun Çocuk Hakları Merkez ve Komisyonu ile görüşme gerçekleştirilmiş olup bu görüşmeler Av.Fecri ŞENGÜR ile Av.Göksel ÖZERKAN tarafından yapılmıştır.

• ÖNCE ÇOCUKLAR PROJESİ Eğitim faaliyetleri kapsamında Çocuk Hakları Gönüllüleri ileri Düzey Eğitimi, 30-31 Ocak ve 01 Şubat 2009 tarihlerinde Burçman Otel ve Kervansaray Otel'de düzenlenmiştir. Eğitime Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nden Av.Sabit AKTAŞ , Av. Şahin ANTAKYALIOĞLU VE Av.Göktan KOÇYILIDIRIM, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nden Av. Ayşenur DEMİRKALE, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden Doç.Dr.Orhan DERMAN ve Bursa SHÇEK ii Müdürlüğü'nden sosyal hizmet uzmanı Murat HALİSÇELİK eğitici olarak katılmışlardır.

Söz konusu eğitime Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi 20 avukat ile CMK ve Adli Yardım Bürosu servis sorumlusu avukatları katılmıştır.

ÖNCE ÇOCUKLAR PROJESİ Çocuk Hakları Gönüllüleri ileri Düzey Eğitimi ‘nin 01.02.2009 tarihili oturumunda, il düzeyinde karşılaşılan sorunların paylaşılması , çözüm yollarının değerlendirilmesi , çocuk koruma ve adalet sisteminin geliştirilmesi için yapılması gerekenlerin değerlendirilmesi amacı ile özel bir toplantı düzenlenmiştir. Söz konusu toplantıya eğitime katılan Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi 20 avukat ile CMK ve Adli Yardım Bürosu servis sorumlusu avukatlar, Bursa Denetimli Serbestlik Bürosu, , Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi , SHÇEK İl Müdürlüğü , Uludağ Üniversitesi Çocuk Beden ve Ruh Sağlığı ABD Başkanlığı , Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme ve Rehabilitasyon Derneği , Sevgi Köyü Çocuk ve Gençlik Merkezi , İl Sağlık Müdürlüğü ile SHÇEK ‘e bağlı yetiştirme yurdu temsilcileri katılmışlardır.

• Bursa ilinde Çocuklar konusunda faaliyet yürüten kurum ve çalışmaların incelenmesi" başlıklı faaliyet gereğince; çeşitli tarihlerde, Çocuk Hakları Merkezi'nin işleyişinin kapsamı ile sınırlarının belirlenmesi ve kurumlar arası irtibatlarda çıkabilecek sorunların tespiti amacıyla, Eşrefiler Kız Yurdu'nda ve SHÇEK ii Müdürlüğü'nde görevli sosyal hizmet uzmanları ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler Av.Çağdaş BOYACI , Av.Nevin CANBAZ ve Av.Mefharet ÖZTÜRK tarafından gerçekleştirilmiştir.

• Önce Çocuklar Projesi kapsamında Çocuk Hakları Merkezi’nin "Yasal alt yapı ile ilgili rapor hazırlanması" başlıklı faaliyet gereğince; gerek başvuru kaynağı olarak, gerek yapılacak eğitim çalışmalarında faydalanılmak üzere bir mevzuat kitabı hazırlanmıştır. Söz konusu mevzuat çalışması Av.Taner DERİNLER , Av. Ali ÖZCAN ve Av. Çağdaş BOYACI tarafından gerçekleştirilmiştir. Ve yapılan çalışma halen Bursa Barosu Sitesi’nde yayımlanmaktadır.

• 20-21 Mart 2009 tarihlerinde Kocaeli’de yapılan “ Önce Çocuklar Projesi “ kapsamında “ Mağdur çocukların , sorgulama ve kovuşturma safhasında karşılaştığı sorunların tespiti ve bu sorunların tespitine yönelik çözüm önerileri “ ilgili toplantıya komisyon üyelerimizden Av.Neslihan AKTOSUN VE Av. Mefharet ÖZTÜRK ile CMK Servis sorumlusu avukatımız Av.Seda SÜMER katılım sağlamışlardır.

• “Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modellenmesi (Önce Çocuklar) Projesi” çerçevesinde Türkiye Barolar Birliği ve UNICEF işbirliğinde çocuklara yönelik hukuki yardım sisteminin güçlendirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 26 – 27 Aralık 2009 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen, çocuklara yönelik hukuki yardım sisteminin güçlendirilmesi toplantısına Av.Sibel Özbudak katılmıştır.

• “Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modellenmesi (Önce Çocuklar) Projesi” çerçevesinde Türkiye Barolar Birliği ve UNICEF işbirliğinde çocuklara yönelik hukuki yardım sisteminin güçlendirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 20 – 21 Mayıs 2010 tarihinde Kocaeli’de gerçekleştirilecek olan, çocuklara yönelik hukuki yardım sisteminin güçlendirilmesi toplantısına Av.Murat Toruk ve Av.Sibel Özbudak’ın katılmışlardır.

• Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modellenmesi (Önce Çocuklar) Projesi” nin tanıtımı , projenin hayata geçirilmesi ve işbirliği sağlanması amacıyla 31.05.2010 tarihinde Baro Başkanımız Av. Zeki Kahraman , Av.Atila Atik , Av.Murat Toruk ve Av.Mefharet Öztürk’ün katılımı ile Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek ile bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Söz konusu görüşmede “mağdur çocukların ifadeleri sırasında sosyal hizmet uzmanı bulunması zorunluluğu ”na ilişkin yaşanan sıkıntılar da dile getirilmiştir.

• Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modellenmesi (Önce Çocuklar) Projesi” çerçevesinde projenin tanıtımı , projenin hayata geçirilmesi ve işbirliği sağlanması amacıyla Uludağ Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Atınç Çoltu ile 16.07.2010 tarihinde Av.Murat Toruk , Av.Sibel Özbudak ve Av.Mefharet Öztürk’ün katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıda proje kapsamında yer alan “Üniversitelerde Çocuk Koruma Merkezleri için model geliştirme çalışmaları-çocuk koruma uygulama ve araştırma merkezleri” konusunda bilgi alış verişinde bulunulmuştur.

2- ÇOCUK HUKUKU KONUSUNDA ÖĞRENCİ VE VELİLERİN BİLGİLENDİRİLMESİ

• 20.11.2008 tarihinde Ahenk Hukuk Derneği'nde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Hakları konusunda Av.Ali ÖZCAN tarafından sunum yapılmıştır.

• 26.11. 2008 tarihinde Alaattin Bey ilköğretim Okulu'nda, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerine Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Hakları konusunda sunum yapılmıştır. Bu çalışma Av.Ali ÖZCAN ve Av.Esra ERSÖZ tarafından gerçekleştirilmiştir.

• Temmuz 2009 tarihinde düzenlenen , Bursa Valiliği’nin “ Sokakta çalıştırılan ve yaşayan çocuklar” ın ailelerine yönelik “ Çocuğun ihmal ve istismarı” konulu eğitim seminerine eğitimci olarak Av.Neslihan AKTOSUN katılmıştır.

• “Dünya Çocuk Hakları “ etkinlikleri çerçevesinde 19.11.2009 tarihinde Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu’nda düzenlenen “Çocuk Hakları” konulu bilgilendirme seminerine Av.Nevin Canbaz ve Av.Kutsal Kalezade’nin katılmışlardır.

• İnegöl Dörtçelik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü’nce , 13.04.2010 ve 15.04.2010 tarihinde yapılan bilgilendirme seminerine Av.Nevin Canbaz’ın katılmıştır.

Söz konusu seminerde ; Ana-Kız iletişimi konulu sosyal sorumluluk projesi kapsamında kız öğrencilerin ve annelerin eğitimine yönelik olarak 18 yaş küçük kız çocuklarının eğitim haklarına yönelik kadın ve çocuk haklarına dair , cinsel istismar vb. konularda sunum yapılmıştır.

• Gürsü Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Barosu arasında Gürsu ilçesinde bulunan liselerde öğrenim gören öğrencilere yönelik “Türk Ceza Kanununda cinsel istismar suçu ve cezası, Ailenin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde aile içi şiddetin önlenmesi, Türk Medeni Kanununda nişanlanma, evlenme, boşanma, nafaka, mal rejimleri” konularında eğitim seminerleri düzenlenmesine yönelik bir protokol imzalanmıştır.

Yapılan protokol gereği Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nu ortak bir proje hazırlayarak Gürsü ilçesinde liselerde öğrenim gören 6000 örenciye ulaşmayı hedeflemiştir. Projenin 12-22 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen ilk ayağında yaklaşık 2.000 öğrenciye eğitim seminerleri verilmiştir.

12.04.2010 tarihinde Gürsü Sağlık Meslek Lisesi’nde Av.Nevin Canbaz ve Av.Suna Soydaş , 14.04.2010 tarihinde Gürsu Yıldız Tekstil Lisesi’nde Av.Sibel Özbudak ve Av.Suna Soydaş, 19.04.2010 tarihinde Gürsu Zuhal Dörtçelik E.M.L.’nde Av.Gizem Güngör ve Av.Kutsal Kalezade, 20.04.2010 tarihinde Gürsu T.S.O. Gürsu E.M.L.’nde Av.Nevin Canbaz, Av.Sibel Özbudak, Av.Murat Toruk ve Av.Mefharet Öztürk, 21.04.2010 tarihinde Gürsu İMKB Anadolu Lisesi’nde Av.Mefharet Öztürk, Av.Murat Toruk, ve Av.İpek Bayraktar, 22.04.2010 tarihinde Gürsu Latif Dörtçelik Ticaret Meslek Lisesi’nde Av.Mefharet Öztürk ve Av.Murat Toruk eğitim semineri vermişlerdir.

Projenin devamı 2010-2011 öğretim yılında gerçekleştirilecek olup 4.000 öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir.

• 30.04.2010 tarihinde Gürsu Anaokulu’nda velilere yönelik bilgilendirme semineri düzenlenmiştir. Söz konusu seminerde “Çocuklara yönelik ihmal ve istismar “ konusunda sunum yapılmıştır. Seminere Av.Murat Toruk, Av.İpek Bayraktar, Av.Özden Çetinkaya ve Av.Mefharet Öztürk katılmışlardır.

• 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Etkinlikleri kapsamında Bursa Valililiği İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce bir dizi panel düzenlenmiş ve komisyonumuzun 6 üyesi söz konusu panellere panelist olarak katılmışlardır.

02.06.2010 tarihinde Nurettin Gülten Kutlucan İlköğretimOkulu’ndaki panele Av.Hüseyin Güler, 03.06.2010 tarihinde Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası Lisesi’ndeki panele Av.Özden Çetinkaya, 04.06.2010 tarihinde Zübeyde Hanım İlköğretim okulundaki panele Stj.Av.Münevver Akalın, 07.06.2010 tarhinde Hasan Ali Yücel İlköğretim okulundaki panele Av.Selim Şerif , 08.06.2010 tarihinde Haşim İşcan İlköğretim okulundaki panele Av.İpek Bayraktar ,09.06.2010 tarihinde Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Salonu’ndaki panele Av.İpek Bayraktar ve 10.06.2010 tarihinde Yavuz Selim İlköğretim Okulundaki panele Av.Nilgün Berk katılmışlardır.

3- BURSA BAROSU ÇOCUK VE HUKUK KONULU RESİM YARIŞMASI

• 20.04.2009 tarihinde “Çocuk ve Hukuk “konulu resim yarışması düzenlenmiştir. Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan resimler Baroevi Lokali’nde sergilenmiştir.

• 20.11.2009 tarihinde “Dünya Çocuk Hakları Haftası” etkinlikleri çerçevesinde “Çocuk ve Hukuk “konulu resim yarışması düzenlenmiştir. Dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan resimler Baroevi Lokali’nde sergilenmiş ve bir kısmı halen Adliye Binası içindeki Baro katında ve çocuk Savcılığı’nın bulunduğu bölümde sergilenmeye devam etmektedir.

4- BURSA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTILARI VE KURUMLARLA YAPILAN ORTAK GERÇEKLEŞTİRİLEN ÇALIŞMALAR

• 30.01.2009 tarihinde yapılan ii Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na Av.Fatih POLAT katılmıştır.

• 23.03.2009 tarihli Çocuk Hakları İl yetişkin Komitesi toplantısına komisyon üyelerimizden Av.Nevin CANBAZ katılmıştır.

• 25.03.2009 tarihli Bursa İl Koordinasyon Kurulu toplantısına komisyon üyelerimizden Av. Nevin CANBAZ katılmıştır.

• 24.06.2009 tarihinde Hamitler Parkı Çocuk Merkezi’nde Vali Yardımcısı Halis ASLAN başkanlığında gerçekleştirilen Bursa İl Koordinasyon Kurulu’nun “ Bağımlılık yapılıcı maddelerle mücadelede ulusal politika ve strateji belgesinin uygulanması” konulu toplantıya komisyon üyelerimizden Av. Murat TORUK katılmıştır.

• 09.11.2009 tarihinde Kervansaray Oteli’nde düzenlenen “Sokakta yaşayan, çalıştırılan çocuklara yönelik geliştirilen yeni hizmet modelinin il eylem planlarında değerlendirilmesi” konulu çalıştaya Av.Atila Atik ve Av.Murat Toruk katılmışlardır.

• 29.01.2010 tarihinde Rüştü Burlu Erkek Yetiştirme Yurdu toplantı salonunda düzenlenen 2010/1 dönem çocuk hakları il yetişkin komitesi toplantısına Bursa Barosu Başkanlığını temsilen Av.Murat TORUK katılmıştır.

• 31.03.2010 tarihinde Sevgi Köyü Toplum Merkezi toplantı salonunda düzenlenen 2010/2 dönem çocuk hakları il yetişkin komitesi toplantısına Bursa Barosu Başkanlığını temsilen Av.Murat TORUK katılmıştır.

• 07.04.2010 tarihinde Almira Otel’de yapılan il kurulu toplantısına Av.Atila Atik katılmıştır.

• 26.05.2010 tarihinde Valilik toplantı salonunda düzenlenen 2010/3 dönem çocuk hakları il yetişkin komitesi toplantısına Bursa Barosu Başkanlığını temsilen Av.Murat TORUK katılmıştır.


5- BURSA E TİPİ CEZAEVİ ÇOCUK KOĞUŞLARI İLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR

• 31.07.2009 tarihinde Bursa E Tipi Çocuk Koğuşlarına Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyelerinın katıldığı bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bu ziyarete Bursa Barosu Çocuk Haklarından sorumlu yönetim kurulu üyesi Av.Atila ATİK ile komisyon başkanı Av.Neslihan AKTOSUN ve komisyon üyeleri Av.Murat TORUK, Av.Burcu ÖNDER , Av.Özge YILMAZ, Av.İpek BAYRAKTAR ve Av.Okan GÖKALP katılmışlardır.

• 20 Kasım 2009 tarihinde Dünya Çocuk Hakları gününde Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Av.Murat Toruk, Av.Mefharet Öztürk, Av.İpek Bayraktar, Av.Seda Sümer ve Av.Yasemin Onat Dilek’in katıldığı Çocuk Hakları ile ilgili eğitim ve bilgilendirme semineri düzenlenmiştir.

• Türk Anneler Derneği ve Bursa Barosu’nun ortak çalışması ile Bursa E Tipi Cezaevi Çocuk ve Kadın Koğuşları’nda yatan hükümlü ve tutuklu çocuk ve kadınların temel insani ihtiyaçlarının karşılanması konusunda 25.11.2009 tarihinde Bursa E Tipi Cezaevi’ne ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Bu ziyarete Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkan ve üyeleri ile Bursa Barosu Kadın Komisyonu Başkan ve üyeleri katılmışlardır.

Av.Atila Atik, Av.Murat Toruk, Av.Mefharet Öztürk, Av.Hüseyin Güler, Av.Nevin Canbaz , Av.Suna Soydaş, Av.Sibel Özbudak , Av.Özay Ersen ve Av.Ayla Altıntaş ,bu ziyarette, kadın ve çocuk koğuşlarında ,kadınlarla ve çocuklarla görüşmeler yaparak gerek söz konusu hükümlü ve tutuklar tarafından kendilerine bildirilen gerekse kendi gözlemleri ile eksiklikleri tespit etmişlerdir.

Bu tespitlere ilişkin her iki komisyon tarafından hazırlanan rapor Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.

Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nün 07.01.2010 tarih 2010/549 sayılı yazısı Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile Bursa Barosu’na bildirilmiştir.

Söz konusu 2010/549 sayılı yazıda Bursa Barosu komisyon üyeleri tarafından tespit edilen fiziki iyileştirmeye yönelik önerilen kalemlerin yarısından daha azına onay çıktığı görülmüştür.

Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nden gelecek olan yanıta göre söz konusu fiziki iyileştirme çalışmalarına yönelik çalışma devam edecektir.

• 30.12.2009 tarihinde Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda düzenlenen seminere Bursa Barosu Çocuk Hakları ve Bursa Barosu Kadın Hakları komisyonu üyelerinden Av.Sibel Özbudak , Av.Murat Toruk ve Av.Suna Soydaş katılmışlardır.

6- KATILIM SAĞLANAN TV PROGRAMLARI

• “Dünya Çocuk Hakları “ etkinlikleri çerçevesinde 23.11.2009 tarihinde Av.Mefharet ÖZTÜRK, “ BM Çocuk Hakları Sözleşmesi hakkında bilgilendirme ile çocuk hakları “ nın konu olduğu Line Tv ‘de yayınlanan “Kapsama Alanı” isimli programa katılmıştır.

• “23.12.2009 tarihinde Av.Murat TORUK , “ BM Çocuk Hakları Sözleşmesi hakkında bilgilendirme ile çocuk hakları “ nın konu olduğu ASTV ‘de yayınlanan “Soruyorum Okuyorum ” isimli programa katılmıştır.

• Şubat .2010 tarihinde Av.Sibel Özbudak ve Av.Murat Toruk “ Çocuklara yönelik ihmar ve istismar”ın konu olduğu Line Tv ‘de yayınlanan “Kapsama Alanı” isimli programa katılmıştır

• 15.03.2010 tarihinde Av.Nevin Canbaz “ Çocuklara yönelik ihmar ve istismar”ın konu olduğu Line Tv ‘de yayınlanan “Kapsama Alanı” isimli programa katılmıştır.

• “24.03.2010 tarihinde Av.Mefharet Öztürk “Çocuklara yönelik ihmar ve istismar”ın konu olduğu ASTV ‘de yayınlanan “Soruyorum Okuyorum ” isimli programa katılmıştır.

7- ÜZMEZ DAVASI

Basında çok fazla yer alan ismi “Üzmez Davası “ olarak bilinen davada mağdure B.Ç ‘ye vekil olarak Bursa Barosu Cmk Servisi tarafından Av.Rezzan ALYANAK REİSLİ atanmıştır. Ancak vekil avukat Av. Rezzan ALYANAK REİSLİ’nin sağlık problemleri sebebi ile dosyaya devem edemeyeceğini beyan etmesi üzerine Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ile Bursa Barosu CMK Servisi’nin önerisi ve Bursa Baro Başkanı Zeki Kahraman’ın ataması ile komisyon üyelerimizden Av. Nevin CANBAZ dosyanın takibi ile vekil olarak görevlendirilmiştir.

Sanık Hüseyin Üzmez adına müdafii olarak duruşmalara vekaletname sunarak katılan İstanbul Barosu Avukatı Av.Bülent Demir’in ,Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde koruma altında olan mağdure ile MAĞDURENİN VEKİLİ OLDUĞUNU GÖSTEREN VEKALETNAME SUNARAK GÖRÜŞTÜĞÜ Av.Nevin CANBAZ tarafından tespit edilmiştir.Bu durum hem Baro Başkanlığımıza hemde Yargılamanın yapıldığı 4.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına dilekçe ile bildirilerek Avukatlık Kanunu ve TCK ya göre suç işleyen iş bu avukat hakkında suç duyurusunda bulunulması istenmiş olup Baro Başkanlığımız Hem İstanbul Barosuna hem de Bursa C.Savcılığına suç ihbarında bulunmuştur.

Sanık Hüseyin Üzmez hakkında 15 yaşından küçük mağdure B.Ç ye karşı mağdurenin ruh sağlığını bozacak şekilde zincirleme biçimde cinsel saldırı suçunu işlediği iddia ,savunma Adli Tıp raporu ve tüm dosya kapsamından anlaşılmış olmakla neticeten 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, cinsel amaçlı hürriyeti kısıtlama suçundan beraatine, sanık Livaze Çeliker’in her iki suçtanda beraatine, sanık Hüseyin Üzmez’in tutuk halinin devamına oy birliği ile karar verilmiştir.

İş bu karar, sanıklar Hüseyin Üzmez ve Livaze Çeliker hakkında Cinsel amaçlı hürriyeti kısıtlama suçunun unsurlarının da oluşmuş olduğunun kabul edilmesi ve ceza verilmesi istemi ile Av.Nevin Canbaz tarafından temyiz edilmiştir. Temyiz talebi üzerine Yargıtay, kararı bozmuş dosyayı Bursa 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermiş ancak duruşma günü henüz bildirilmemiştir.

8- KURUMLARLA YAPILAN GÖRÜŞMELER, ZİYARETLER, ÇALIŞMALAR

• 19.03.2009 tarihinde komisyon üyelerinden Av.İpekBAYRAKTAR, Av.Neslihan AKTOSUN , Av.Mefharet ÖZTÜRK, Av.Okan GÖKALP , Av.Nevin CANBAZ ve CMK Servis Sorumlusu avukatımız Av.Seda SÜMER Bursa Çocuk Şube Müdürlüğü’ne ziyarette bulunulmuştur.

• 08.12.2009 tarihinde Saniye Rıza Kız yetiştirme Yurdu ve Öztimurlar Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ne komisyon üyelerimiz tarafından ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bu ziyarete Av. Atila ATİK, Av. Murat Toruk, Av. Nevin CANBAZ,Av. Mefharet ÖZTÜRK,Av. Sibel ÖZBUDAK ve Av. Hüseyin GÜLER katılmıştır.

• 12.07.2010 tarihinde Bursa Valisi Şehabettin Harput ile bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeye Baro Başkanımız Av.Zeki Kahraman , Av.Atila Atik , Av.Murat Toruk , Av.Sibel Özbudak ve Av.Mefharet Öztürk katılmışlardır. Görüşmede “Mağdur ifadelerinin alınması işleminde sosyal hizmet uzmanının temin edilememesi nedeniyle yaşanan sorunlar ve kollukta ifade alma odalarının iyileştirilmesi “ konuları ela alınmıştır.

9- ŞEHİR DIŞI SEMPOZYUM, PANEL, KONFERANS VE ETKİNLİKLER

• Mersin Barosu ve Adli Bilimciler Derneği’nin Mersin’de düzenlemiş olduğu “Çocuk istismarına çok bilimli bakış” isimli sempozyuma komisyon üyelerimizden Av.Okan Gökalp katılmıştır.

• 13-14-15 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi IGUL Direktörlüğü bünyesinde düzenlenen “ CMK Eğiticilerinin Eğitimi Semineri”ne Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri Av.Murat Toruk , Av.Sibel Özbudak, Av.Nevin Canbaz, Av.Mefharet Öztürk , Av.Gizem Göngör, Av.İpek Bayraktar ve Av.Nilgün Berk katılmışlardır.

10- HUKUKİ BAŞVURULAR

• Eylül 2009 Cinsel istismar mağduru 15 yaşından küçük bir mağdurenin yürütülmekte olan soruşturma dosyasında ihmalleri tespit edilen Gemlik Cumhuriyet Savcısı ve Gemlik İlçe Jandarma Komutanı hakkında , Adalet Bakanlığı’na ve Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Söz konusu olaya ilişkin ihmali bulunan Jandarma Yetkilileri hakkında Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2009/732 nolu dosyası ile soruşturma devam etmektedir.

Adalet Bakanlığı’nın Bursa Barosu’nun başvurusu üzerine yapmış olduğu soruşturma hala devam etmektedir.

• Kasım .2009 tarihinde cinsel istismar mağdurunun ifade işlemine katılmayı reddederek görevi kötüye kullanma suçunu işleyen sosyal hizmet uzmanı Şeyda KÜÇÜKYAĞLIOĞLU hakkında Av.Murat Toruk, Av.Mefharet Öztürk, Av.Nevin Canbaz ve Av.Yasemin Onat Dilek tarafından Bursa Barosu adına suç duyurusunda bulunulmuştur. Dava Bursa 3.Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2010/741 E.nolu dosyası ile devam etmekte olup Av.İpek BAYRAKTAR tarafından takip edilmektedir.


11- BASIN AÇIKLAMASI

Siirt’te ve Manisa’da yaşanan cinsel istismar ve tecavüz olayları sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin 30.04.2010 tarihinde, Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak basın açıklaması yapılmıştır.

12- DEVAM EDEN PROJE VE ETKİNLİKLER

• Gürsü Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Barosu arasında Gürsu ilçesinde bulunan liselerde öğrenim gören öğrencilere yönelik “Türk Ceza Kanununda cinsel istismar suçu ve cezası, Ailenin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde aile içi şiddetin önlenmesi, Türk Medeni Kanununda nişanlanma, evlenme, boşanma, nafaka, mal rejimleri” konularında eğitim seminerleri düzenlenmesine yönelik bir protokol gereği 2010-2011 döneminde 4.000 öğrenciye daha eğitim semineri verilecektir.

• 24 – 25 Eylül 2010 tarihlerinde, baromuz avukatlarına yönelik, çocuklara yönelik hukuki yardım sisteminin güçlendirilmesi – çocuk yargılaması konulu eğitim semineri düzenlenecektir. Bu seminerle, çocuk adalet ve koruma sisteminde çalışan avukatların rolünün güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Seminere Prof. Dr. Feridun Yenisey, Karşıyaka Çocuk Mahkemesi Hakimi Murat Aydın, Prof.Dr. Ayşen Coşkun, Prof.Dr. Atınç Çoltu, Doç. Dr. Neylan Ziyalar, Av. Seda Akço konuşmacı olarak davet edilmişlerdir.

• Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününün Dünya Çocuk Günü olarak kutlanması sebebiyle 1 Ekim 2010 tarihinde Konak Kültür Merkezinde “Çocuklara yönelik ihmar ve istismar” konulu eğitim semineri ve 3 Ekim 2010 tarihinde İhsaniye meydanında çocuk şenliği düzenlenecektir. Düzenlenecek olan eğitim semineri ve çocuk şenliği ile ilgili, çeşitli kurumlarla görüşmeler yapılmış olup çalışmalar devam etmektedir. Çocuk şenliğinin gelenekselleşmesi amaçlanmaktadır.

• Türk Anneler Derneği ve Bursa Barosu’nun ortak çalışması ile Bursa E Tipi Cezaevi Çocuk ve Kadın Koğuşları’nda yatan hükümlü ve tutuklu çocuk ve kadınların temel insani ihtiyaçlarının karşılanması konusundaki proje , Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nden gelecek olan yanıta göre devam edecektir.


Bursa Barosu Başkanlığı’na saygı ile sunulur.26.08.2010

Bursa Barosu
Çocuk Hakları Komisyon Başkanı
Av.Murat TORUK

 

 

 


 


 

Komisyon Çalışmaları (2008 Öncesi)

 

2004 yılı Haziran ayında Bursa Valiliği Başkanlığı’nda, Bursa Barosu, SHÇEK, İl Emniyet Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katılımıyla ortak bir çalışma grubu oluşturulmuş, çocuklarda uçucu ve uyuşturucu madde kullanımı, maddelerin alımının zorlaştırılması, zararları, çocuğun rehabilitasyonu ve topluma adaptasyonu konuları ile ilgili görüş ve beyanlar sunulmuştur. Komisyonumuzun yazılı önerisi de bu komiteye sunulmuş olup, halen devam etmekte olan çalışmaya Baromuzu temsilen Av.Füsun Yurttaş katılmaktadır.

Özge-Der (Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği) temsilcilerinin Bursa Barosu’nu ziyaretleri ile Bursa Cezaevi’nde yapacakları çalışmaya Av.Mefharet Öztürk katılmıştır. Çalışma sırasında cezaevinde bulunan çocuklara projeyi tanıtan seminer verilerek broşür dağıtılmıştır.

Yerel Gündem 21 bünyesinde bulunan Bursa Çocuk Meclisi’nin Dünya Çocuk Hakları Günü kutlamaları çerçevesinde 20.11.2004 tarihinde Yerel Gündem 21 Gençlik ve Çocuk Evi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Çocuk Hakları konusunda bilgilendirme yapmak üzere Av.Mine Erdem katılmıştır.

TBB ve UNICEF işbirliğinde yapılan Abant’taki toplantıda alınan kararlar gereğince çalışmalarda birliği sağlamak üzere 27-28 Kasım 2004 tarihlerinde İstanbul Barosu’nun ev sahipliğinde yapılan Çocuk Hakları Merkezleri 1.Bölge Toplantısı’na Av.Mine Erdem ve Av.Umut Önel Baromuzu temsilen katılmışlardır.

Islahevleri ve Cezaevlerinde Tutuklu ve Hükümlü durumunda bulunan çocukların sosyal ve yasal koşullarının iyileştirilmesi projesi kapsamında ÖZGEDER tarafından 8-9.1.2005 tarihlerinde düzenlenen toplantıya Stj.Av.Esma Mercan ve Av.Semra Cengiz katılmışlardır.

4,5 ve 6 Şubat 2005 tarihinde Baromuzun ev sahipliğinde, Kervansaray Termal Otel’de, 16 Baro’nun Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri ile bir sempozyum gerçekleştirilmiştir

Türkiye Baroları Çocuk Hakları Komisyonları ve Merkezleri’nin 3.Toplantısında, Adalet Bakanlığı ile tüm Barolar arasında “Tutukevi ve Islahevlerindeki Çocuklara Hukuki Yardım Çalışma Grubunun Kuruluş ve İşleyişine Dair İş Birliği Protokolü”nün imzalanması, bir yıllık plan içerisinde öncelikli işler arasına alınmıştır.

Nisan 2005'de Bursa Valilik makamı tarafından organize edilen toplantıda pek çok sivil ve resmi kurumla birlikte sorunlar dile getirilmiştir. Katılan Av.Füsun Yurtdaş ve Baro Yönetim Kurulu adına Av. Esin Yaşbey'dir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi YG 21 Çocuk Meclisi üyelerince 2005 Milli Egemenlik Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Çocuk İstismarı” konulu toplantıya Baromuzu temsilen Av.Mine Erdem konuşmacı olarak katılmıştır.

16 ve 17 Temmuz 2005 tarihlerinde İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılan "Değişen Mevzuatın Çocuk Ceza ve Adalet Sistemine Etkileri” konulu panel ve atölye çalışmasına Av.Mefharet Öztürk ve Av.Mine Erdem katılmışlardır.

18 ve 19 Kasım 2005 tarihlerinde, Avrupa Çocuk Hakları Savunuculuğu konulu konferans ve atölye çalışmasına Baromuz Çocuk Hakları Komisyonu’nu temsilen Av.Mefharet Öztürk katımıştır.

20 Kasım 2005 'de Yerel Gündem 21 Gençlik ve Çocuk Evinde,Çocuk Hakları konulu bir söyleşi yapılmıştır. Katılan Av.Onur Yavuz olmuştur.

25 Kasım 2005'de TKM'de “Çocuğun Tarihsel Gelişimi Ve Hukukta Çocuk” konulu bir panele konuşmacı olarak Av.Füsun Yurtdaş katılmıştır. Diğer konuşmacı Uludağ Üniversitesi Tar.Eğ.Hatice Çağlar Özteke'dir.

2 Aralık 2005'de AS TV 'de Av.Füsun Yurtdaş’ın katıldığı “Çocuk Hakları, Çocuk Mahkemeleri ve Suç­tan Önce Ve Sonra Çocuk” konulu bir program yapılmıştır.

16 Aralık 2005 tarihinde, Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği’nin Türkiye Üreme Sağlığı Programı çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı ile ortak yürüteceği “Çocuklara Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Destek Hattı : Çocuğa Karşı Cinsel İstismarın Gün Yüzüne ÇıkartılmasıProjesi” kapsamında yapılan, Valilik, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Bursa Barosu, Uludağ Üniversitesi ve yerel sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bilgilendirme toplantısına Baromuzu temsilen Av.Mefharet Öztürk katılmıştır.


 


 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 11 94
Adli Yardım Servisi - Telefon: (0 224) 223 28 23 Cep Hattı:(0 533) 439 15 79