AVUKAT GİRİŞİ

ULUSLARARASI KAMUOYU, KARABAĞ'DAKİ İŞGALİ SONLANDIRMALIDIR

ULUSLARARASI KAMUOYU, KARABAĞ'DAKİ İŞGALİ SONLANDIRMALIDIR

Uluslararası hukukun 'Azerbaycan Toprağı' olarak tanıdığı Dağlık Karabağ, 30 yıldır Ermenistan'ın işgali altındadır. Bölgedeki sivil Azerbaycan Türklerine saldıran, demografik yapıyı değiştirmeye zorlayan Ermenistan, emperyalist devletlerin şımartılmış çocuğu gibi hiçbir uyarıya da kulak asmamaktadır.
Hocalı Katliamı'nın acısı hafızalarımızda iken Ermenistan'ın Karabağ'daki sivil halka ağır silahlarla saldırılarını kınıyoruz.
Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 2. maddesinin 4. fıkrasında "Tüm üyeler, uluslararası ilişkilerinde gerek herhangi bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığına karşı, gerek Birleşmiş Milletler'in Amaçları ile bağdaşmayacak herhangi bir biçimde kuvvet kullanma tehdidine ya da kuvvet kullanılmasına başvurmaktan kaçınırlar" denmektedir.
Uluslararası hukukun temellerinden bir olan bu hükmü çiğneyen Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına sessiz kalan uluslararası kamuoyu, derhal harekete geçmeli, sivillerin zarar görmesi engellenmelidir. Dağlık Karabağ'daki sorunun savaşla değil, uluslararası hukuk kurallarıyla masada çözülmesi gerektiği inancındayız. 
Bursa Barosu olarak, dünyanın daha yaşanabilir olması barış ve adaletle mümkündür.

Av. Gürkan ALTUN
Bursa Barosu Başkanı