AVUKAT GİRİŞİ

Altun: "Stajyer ve genç avukatlara sunduğumuz hizmetlerle Türkiye'ye örnek olduk"

Bursa Barosu'nda stajyer avukat sayısı 569'a yükseldi. Barodaki staj eğitimlerini pandemi nedeniyle online alan stajyer avukatların temsilcileri de, başvuru sayısı ile temsilci sayısı eşit olduğu için seçime gerek kalmaksızın belirlendi. A Grubu'nda stajyer avukat temsilcisi olan Yavuz Selim Kıyıcı, Afranur Saygın, Elif Tokdemir, Semih Emre Akçora, Kübra Gülaydın ile B Grubu temsilcileri Alaaddin Sağcan, Selin Yılmaz, Elifnur Yamak, Abdulkadir Ceylan, Sevdanur Hallaç, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun'un daveti üzerine bir araya geldi. Başkanlık makamında yapılan toplantıya Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun da katıldı. Temsilciler toplantıda stajyerlerin eğitim sürecine ilişkin taleplerini ilettiler.

Başkan Altun, Bursa Barosu'nda staj yapan avukat adaylarının şanslı olduğunu, pek çok baroda olmayan staj eğitim merkezi ile stajyerlerin Ankara ya da başka illere gitmesine gerek kalmadığını söyledi. Altun, stajyerlere danışman avukat uygulamasını da ilk başlatan baro olduklarını belirterek “Bursa Barosu'nda staj dönemini verimli geçiren avukat adayları, ruhsatlarını alıp Bursa Barosu bünyesinde mesleğe başladıklarında bir yıl süreyle ücretsiz kullanabilecekleri ofislerin bulunduğu Barohan projesi Türkiye'de bir ilktir. Halen 90 artı 20 avukat da dönüşümlü olmak üzere toplamda 110 genç meslektaşımız, mesleğin ilk yılında ofis masrafı olmaksızın mesleğini icra edebilmektedir. Barohan'da ilave ofislerle birlikte kullanım süresini bir yıldan iki yıla çıkarma çalışmalarımız sürüyor.

Ayrıca, 0-5 kıdemindeki genç avukatları temsilen Genç YK uygulaması da Bursa Barosu'na özel bir uygulamadır.

Baromuzca hazırlanıp bastırılan Stajyer Avukatın El Kitabı ile başta Avukatlık Kanunu olmak üzere temel kanunlarla CMK ve HMK yardımcı kitaplarını dağıttık. Basım aşamasında olan Tüketici Hukuku ve Dilekçe Örnekleri kitaplarını da yakında dağıtacağız.

Son 5 yıldır, Bursa Barosu'nun stajyer avukatlara ve mesleğe yeni başlayan 0-5 yaş kıdemindeki genç avukatlara sunduğumuz hizmetler tüm barolara örnek olmuştur” dedi.

İlgili Fotoğraflar